24 Temmuz 2024 Çarşamba

Dün Güneydoğum bugün Kilis, yarın tüm Türkiye

Bir Kilis ‘li olarak yazıyorum. Ülkemizin serhat şehri Kilis ‘i kaybetmek üzereyiz. Hükümetin yanlış dış politikaları sonrası her gün Kilis ‘e füzeler atılıyor, her gün canlar kaybediliyor. Kilisli bir hemşehrimin sosyal medyada yazdığı gibi, “eskiden Kilise yağmur ne zaman yağacak diye beklerdim şimdi ise bomba yağıyor…”

Artık Kilis’te hava durumu yağmurlu, karlı yerine; yer yer sağanak füze yağışlı şeklinde veriliyor.

Suriyeli mültecilerle birlikte 200 binin üzerinde bir nüfusa ulaşan Kilis’te sokaklar son derece sessiz ve de sakin. Esnaf işyerlerini geç açıp erken kapatmayı tercih ediyor. Şu günlerde, halk mecbur olmadıkça dışarıya çıkmıyor. Kilis’de görev yapan bir devlet memurunun sözü:  “1,5 yaşında çocuğumla Kilis’te oturuyorum. Parkı bırak markete çıkmaya korkuyoruz.”  Son seçimlerden bu yana Kilis’te zaten hemen her sektörde ciddi bir ekonomik durgunluk yaşanıyor, esnaf bazı günler siftah yapmadan dükkân kapatıyordu. Görüştüğümüz esnaflar, roket saldırılarının artmasından bu yana çarşıda işlerin neredeyse tamamen durduğunu, artık siftahsız günler değil, siftahsız hafta yaşadıklarını vurguluyorlar.

Tüm Türkiye’nin nedense çok duyarsız kaldığı Kilis ile ilgili, bu yetmiyormuş gibi; valilik Kilis’te, açık alanda düzenlenecek her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüşün yasaklandığını açıklıyor.

Tam da herkes evine kapanmışken; değişmeyen tek şey daha var Kilis’te. Nerde ise vatanperver birkaç medya kuruluşu hariç tüm medya inatla her füze saldırısında “düştü” ifadesi kullana dursun, her gün Kilis’e füzeler atılmaya devam ediyor.

Çok net bir şekilde Kilis, saldırı altında. Çok sayıda can kaybı ve yaralı hemşerimiz var. Ama idareci müsveddelerinin hala gündemine oturamadık. Başbakan Antep ‘ e kadar geliyor. Kilis’ e can güvenliği olmadığı için gelmiyor, gelemiyor…  Günler öncesinden Kilis’e geleceği Yerel Yönetim tarafından ilan edilen Merkel, Kilis yerine Nizip’e gitmeyi tercih ediyor. Hükümet de savunma bakanı üzerinden yaptığı açıklamalarda, tedbir olarak Kilis’ e büyük bir hastane ve alt yapı yapacaklarını açıklıyor. Bir de Kilis ‘in elektrik trafolarını güçlendireceklermiş. Acaba Kilis, Kilislilerden arındırılacak ve Suriyelilerin ilk Kilis’e geldikleri günden beri dedikleri gibi bir kamp bölgesi haline mi getirilecek. Hep Hükümetin inatla dediği tampon bölge, kendi sınırlarımızda mı olacak?

Kilisliler “Hükümet susuyor… Kilis milletvekilleri susuyor… Vali susuyor hatta halkı susturuyor… Belediye Başkanı, eski Kilis milletvekili susuyor… Kilis için çıkarları uğruna her kim susuyorsa, bilsinler her iki cihanda elimiz onların yakasında olacaktır…” diyor.

Roket mermilerinin patlaması sonucu hayatını kaybedenler bir yandan toprağa veriliyor.  Tam da 23 Nisan Çocuk Bayramında toprağa verilen 14 yaşındaki şehidimiz Mahmut Emre Aslan’ dan bahsetmeden geçemeyeceğim.

Başka bir Kilis’li hemşehrim bakınız olayı ne kadar güzel özetlemiş, sosyal medyada. “Türkiye eğer muhalifleri desteklemese idi, Esad’ ın yanında olsaydı biz şu anki durumda olmayacaktık. Maalesef ucuz kahramanlıklar peşin de koştuğumuz için bir tane uçağımız Suriye sınırına geçemiyor. Çünkü Rusya geçtiği an bizim uçakları vuracak. Durum bundan ibaret. Yanlış dış politikanın sonuçları.”

Roketler konusunda çaresiz kalan hükümet Rusya ile düşman oldu. ABD bizi her zaman ki gibi Suriye’de de bizi yalnız bıraktı. ABD Başkan Barack Obama, BBC’ye verdiği röportajda Suriye’ye asker gönderilmesine karşı olduğunu bir kez daha dillendirip; “Görev zamanım dolana kadar IŞİD’in yenilebileceğini düşünmüyorum.” dedi. Yani ABD, her gün yağmur gibi yağan roketlerle, Türkiye’nin yalnız tek başına Suriye’ye girmesini istiyor. Girmesi de bataklığa saplanmak demek, belki de 3. Dünya savaşı demek. Zararın neresinden dönersek kâr. Biz hata ettik, deyip Esad ile bir olup Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamaktan başka çaremiz var mı?

Patlamaların ardından protesto gösterisi için toplanan grubun, göz altına alınması kalabalığın dağılması Kilisimizi koruyacak mı?

Halk tepkisinde haksız mı? Halk çözüm bekliyor.

5-10 saniye hava sahamızı işgal eden Rus uçağına karşı gösterilen ucuz kahramanlık gösterenler nerede? Serhad şehrimiz, Hükümet yetkililerinin ifadesi ile Ensar şehir Kilis elden gidiyor, ülkemiz vuruluyor neredesiniz.  Ne zaman idarecilerimiz, yapıştığı koltuklardan kalkıp ya gidecek, ya da Kilis için, ülkemiz için tedbir alacak? Kilis’i ölüme terk ettiler.  Eğer idarecilerimiz ayıkmaz ise ülkenin dört tarafı Kilis olacak. Dün Güneydoğu Bölgemiz, sonra Kilis. Allah milletimizi ve yöneticilerimizi ayıktırsın. Yoksa halimiz harap.

Eğer, Yöneticilerimiz, merkezi Suriye yönetimi ve Rusya ile anlaşıp; Büyük Ortadoğu Projesine hizmet etmekten vazgeçmezse sonuç daha kötü olacak. Üzülerek söylüyorum, Haydar Baş Hocamızdan aldığımız ışık ile seçim çalışmaları sırasında köy köy, sokak sokak dolaşarak anlatmak istediğim işte buydu. Beni o gün dinleyen hemşehrilerimiz belki şimdi tüh diyordur ama… Rabbim tüm Kilisimizi ve ülkemizi korusun.

Unutmayalım, Kilis, vatan toprağıdır, hudut namustur. Namusumuza sahip çıkalım. Kilis’te insanlar ölüyor. Ölümlere sessiz kalmayalım.  Bugün KİLİS yarın tüm TÜRKİYE.

Benzer Yazılar
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi