18 Temmuz 2024 Perşembe

Hiçbir bulgu vermeyen kişiler SARS-CoV-2 için taşıyıcı olabilirler mi?

Yaklaşık 2.000 denizci askerin katıldığı çalışma, asemptomatik kişilerin SARS-CoV-2 iletimini ortaya koyuyor. Her türlü karantina önlemine rağmen, virüsün asemptomatik kişiler arasında yayılabildiği gösterildi.

Temel eğitime başlamadan önce denetimli karantinadan geçen yaklaşık 2.000 Denizci askerinin katıldığı bir araştırma, karantina önlemlerine rağmen COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’nin asemptomatik bulaşma vakalarını ortaya çıkardı.

Bulgular, ister askeri eğitimde , ister okullarda veya pandeminin diğer yönlerinde olsun, genç yetişkinler arasında COVID-19 bulaşmasını baskılamak için halk sağlığı önlemlerinin etkinliği için önemli çıkarımlar içeriyor.

Mount Sinai’deki Icahn School of Medicine ve Naval Medical Research Center’dan araştırmacılar, iki haftalık bir denetimli karantinadayken yeni Denizci askerler üzerinde çalıştı. New England Journal of Medicine’de 11 Kasım’da yayınlanan çalışma sonuçları şöyle:  

Enfekte olmuş çok az kişinin SARS-CoV-2 enfeksiyonu teşhisi öncesinde semptomları olduğu, en iyi halk sağlığı önlemi uygulanmalarına rağmen bulaşmanın gerçekleştiği ve yeni teşhislerin konulduğu görüldü. Ve ilginç olan konuların tanıların çoğu semptomlara yanıt olarak yapılan testlerle değil, programlanmış testlerle konulmuş.

Bu çalışmaya göre virüs, çalışmaya katılanlar arasında, maske takmaları, sosyal mesafe ve diğer kısıtlama önlemlerinin tam olarak uygulanmasına rağmen bastırılması zor bir enfeksiyon. Bu önlemler yayılımın hızını azaltmak için çok önemli olsa da; esas olan pozitif kişilerin tam olarak izole edilebilmesi. 

Dolayısıyla semptomlara bağlı olmadan düzenli testler yapılması hayati önem arzediyor. Bu bilgiler eşiğinde mesela okulların güvenliğini sağlamak için daha etkili önlemler geliştirmek mümkün olabilir. 

Çalışma verileri, büyük olasılıkla üniversite kampüsleri gibi diğer gençlik ortamlarında mümkün olandan daha iyi bir uyum sergileyen karantina ve halk sağlığı önlemleri için katı askeri talimatlar altında bile virüsün asemptomatik yayılabildiğini ortaya koyuyor. Araştırmacılar, günlük vücut ısısı ve semptom kontrollerinin askerler arasında enfeksiyonları tespit edemediğini ve virüsün büyük ölçüde kursiyerlerin birbirine yakın olma eğiliminde olduğu grup çalışmalarında bulaştığını belirtiyorlar.

Çalışma, eğitime alınan 1.848 denizci üzerinde yapılmış. Katılımcılar, temel eğitime gelmeden iki hafta önce kendi evlerinde karantina altında tutulmuşlar. Eğitim merkezine vardıklarında, gerçek eğitim başlamadan önce, iki hafta boyunca iki kişilik odalarla sıkı grup karantina önlemleri uygulanmış. 

Ardından çalışma süresi boyunca, tüm askerler bez maskeler takmışlar, en az 1,5 mt. sosyal mesafe kuralına tam olarak uymuşlar ve düzenli olarak ellerini yıkamışlar ve hep ikişer kişilik odalarda kalmışlar. Askeri disiplin içerisinde tüm eğitimler de açık havada yapılmış. Her dersin karantinayı bitirdikten sonra, bir sonraki sınıfa gelmeden önce yurtların tüm odalarında ve ortak alanlarında yüzeylerde çamaşır suyu kullanılarak derinlemesine bir temizlik yapılmış. Kısacası tüm tedbirler alınmış. 

Denetimli karantina sırasında asemptomatik ve semptomatik SARS-CoV-2 yaygınlığını ve bulaşmasını belirlemek için, katılımcılar varıştan sonraki 2 gün içinde, 7 günde ve 14 günde ABD FDA tarafından acil kullanım için yetkilendirilmiş bir nazal sürüntü (PCR) testi kullanılarak test edilmişler.

Eğitim altındaki askerler arasında SARS-CoV-2 tarafından enfekte olmuş askerlerden alınan viral genomların analizi, geçici, mekansal ve epidemiyolojik olarak bağlantılı birden çok küme belirleyerek karantina sırasında birden çok yerel bulaşma olayını ortaya çıkardı.

Bu büyük çalışmadan elde edilen veriler, grup ortamlarında koronavirüs bulaşını azaltmak ve daha geniş bir topluluğa yayılmasını önlemek için, semptomlardan bağımsız olarak tüm bireyler için yaygın ilk ve tekrarlanan gözetim testleri yapmamız gerektiğini gösteriyor.

Bu çalışmadan anladığımız, sosyal hayattaki kısıtlamalar, virüsün yayılım hızını düşürmek için çok etkili olmakla birlikte, esas olan bulgusu olsun olmasın  kişilere yaygınlaştırılmış testler yaparak enfekte kişileri tespit etmek ve bu kişileri toplumdan tam olarak izole etmek. İnan edin test maliyetleri, COVID-19 hastası olmuş kişilerin tedavi masraflarından çok daha az olacaktır.       

Kaynak:  New England Journal Of Medicine

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi