23 Temmuz 2024 Salı

Yolunuz, yolumuz açık olsun

Yolunuz, yolumuz açık olsun

“Atatürk vatandır,

Atatürk bayraktır,

Atatürk tam bağımsızlıktır ve Atatürk birleştirici harçtır.”

Prof. Dr. Haydar Baş Hocama ait veciz sözler.

Hepimiz biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile Milletimizin arasını açmak isteyenler her dönem olmuştur. Kısa bir süre önce de bu oyun Ayasofya Camii İmamları üzerinden yine servis edilmişti.

Ben de Muhterem Hocama ait yukarıdaki veciz sözleri o dönem sosyal medya hesaplarımdan tekrar paylaşmış idim. Çok sayıda olumlu tepki aldım, saymakla bitmez.

Bu geri dönüşlerden birini paylaşmak istiyorum. Sağlık problemleri nedeniyle diyaloğumuz olan bir hastam, aynı zamanda bir Eğitimci. Bakınız neler ifade ediyor: 

“Hocam sizi takip etmeye başladığımdan beri, ben ne kadar az şey biliyormuşum diye düşünüyorum. Haydar Baş Hoca böyle biriydi demek. Toplum olarak neden kıymeti yeterince bilinmedi diye düşünüyorum. Ben bir eğitimciyim. Belki de toplumda nice değerler, böyle değeri bilinmeden hayata veda ediyor. Şaşkınım. Siz 1 Mayıs’ta Haydar Baş Hocanın Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile ilgili sözlerini de paylaşmıştınız. Bu yaklaşım hiçbir ideolojide yok. Benim anladığım belli ki, Haydar Hoca doğru olan ne ise, hak olan ne ise hep onun yanında olmuş. Saygıyla alkışlıyorum. Hocamıza da Allah gani gani rahmet eylesin. Ve tekrar tekrar hayıflanıyorum, Onu neden daha önce keşfedememişim. Neler kaybetmişim neler!”

Bu diyaloğu sizinle paylaşmamın sebebi, bu tarz geri dönüşleri sıkça almamdan kaynaklanıyor. Dün akşam tanıştığım başka bir Atatürkçü Hanımefendi. Kendileri bir işletmeci. Tam bir Atatürk sevdalısı. Atatürk resimli kolyesini gururla taşıdığını ifade eden bir insan. Haydar Baş Hocamı televizyon ekranlarından ve gazete sayfalarından uzun dönemdir takip ettiğini ifade ediyor. “Haydar Hocamla ortak paydamız olan Atatürk’ü nasıl seviyorsam Haydar Baş Hoca’ya da öyle sevgi duyuyorum” diyor. Aynı zamanda uzun yıllar eğitim kurumlarında koordinatör olarak çalışan Hanımefendi, eğitim sistemimizden şikayetçi. Yaşadığı anıları da bizimle paylaştı. Eğitim sisteminin son yıllarda, gençleri Mustafa Kemal Atatürk’ten uzaklaştırmaya çalıştığı kanaatinde. Ve ne yazık ki, “bunda başarılı da oldular” diyor. Ama eklemeden de edemiyor: “Haydar Hoca bunların önüne kaya gibi düştü. Atatürk’le milletimizi tekrar tanıştırdı, barıştırdı.”

İki tane Hanımefendiden bahsettik. İkisinin de ortak paydası Atatürk sevdalısı olmaları. Ama bir farkları var. Birisi “Haydar Hocamızı daha önceden tanıyıp, Onun fikirlerinden istifade edemediği için hayıflanıyor.” Diğeri ise “Hocamı yakından tanımasa da fikirlerini bildiği ve Onu az da olsa takip ettiği için mutlu.”

Bir ortak paydaları daha var. Gelecekten çok umutlular. “Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız fikirleri ile yaşıyor” diyorlar. BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’ın BTP 5. Olağanüstü Büyük Kongresi’ndeki sözlerini hatırlayalım: “Haydar Hoca ölmedi, ölmez, fikirleri ile yaşayacak. Ve ben bu fikirlerin sahibi olacağım, takipçisi olacağım, bu fikirleri iktidar edeceğim.”

Bu söylemini Genel Başkan olduğu günden beri attığı adım ve faaliyetlerle de somutlaştıran Hüseyin Baş’ın “Var bi hayalimiz” sloganı umut olmuş bu insanlar için.

Söylemleri ortak: “Bu kez fırsatı kaçırmayacağız. Üzerimize düşen ne ise yapacağız, Hüseyin Başkan’a omuz vermek için hep yanında olacağız.”

Vatandaşın kanaati böyle. O zaman bize düşen: “Yolunuz, yolumuz açık olsun.” demekten başka bir şey olmasa gerek.

Kalın sağlıcakla.    

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi