23 Temmuz 2024 Salı

Algı Oyunu Videoları Ellerinde Patladı

Önce sosyal medya, ardından haber sitelerinin kahir ekseriyeti bu hafta sonu BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş ile AKP’li eski Bursa Milletvekili Mustafa Varank arasındaki diyaloğa sahne oldu.

Aslında her şey Varank’ın montaj hataları ile dolu bir videoyu kişisel hesabından paylaşması ile başladı. Yapılan paylaşım geniş çevrelerce eleştirildi. İktidar imkanlarını elinde bulunduran AKP, farklı zamanlarda alınmış görüntüleri montajlayarak ancak 16 saniyelik bir video oluşturabilmişti. Bu zorlama videoya ortaya çıkan tepkiler çok komik tablolar oluşturdu. Her ne olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamında oturan bir kişiyi bu noktaya getiren bir paylaşım yapmak basiretsizlikten, basitlikten, liyakatsizlikten, ufuksuzluktan başka bir şey değildi.

Yaşı gereği sağlık problemleri yaşaması doğal olan Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “bakınız bizim liderimiz hala sağlıklı, dinamik, genç” pazarlamasına ihtiyacı mı vardı? Kimsenin Erdoğan’dan iyi basketbol oynaması ya da gece gündüz spor yapması beklentisi yok ki! Ama durum demek ki ne kadar vahim ki; komik duruma düşmeyi göz önüne alıp böyle bir reklam senaryosu oynadılar.

Acaba bu paylaşım Erdoğan sonrası AKP’de rol kapma kavgalarının bir parçası mıydı? Mesaj, vatandaşa mıydı yoksa makam mevki savaşlarında öne geçmek için bir parti içi mesaj mıydı? Tabii bu sorunun cevabını en iyi bu ucuz reklamın senaristleri bilir.

Ama olaylar bekledikleri gibi gelişmedi. Kıvrak zekası ve sosyal medyayı kullanmakta ustalığını herkesin çok iyi bildiği BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, paylaşımcıların düştükleri komik duruma vurgu yapan bir tweet attı. Tweetin sonunda belki de Varank’ın paylaşımına gelen tepkileri özetlemek adına “komik duruyor” ifadesini ekledi. Çok da yerinde bir eleştiri idi.

Bu eleştiri ile senaristlerin elinde patlayan ucuz reklam onları şaşkına döndürdü. Bir anda Aktroller devreye girdi. Aktroller tarafından Baş’ın seviyeli ve yerinde eleştirisine çok seviyesiz, terbiyesizce tepkiler verildi. Bu trollerin başını da bakanlıktan aktrollüğe terfi edenler çekti. Varank yaptığı ikinci paylaşımda bundan 3 yıl önce ahirete rıhlet eden BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş’a ve Hüseyin Baş’a seviyesizce saldırmaya başladı, sanki nasırına basılmıştı. Varank, Sayın Prof. Dr. Haydar Baş için ifadeyi kullananların mahkemelerce tazminat ödemek zorunda bıraktığı ifadelere sarılmak zorunda kaldı.

Tabii iktidar sarhoşluğu ile “küçük dağları ben yarattım” edasındaki şahısları eleştirmek kimin haddine idi? Nasıl olur da eleştirilmişti! Onlar ne yapsa doğru idi değil mi? “Ben yaptım ise her şey mubahtır” anlayışları yeni değildi ki!

Ha bu arada, saldırının da keşke dayanağı olsa, çamur at, izi kalsın hasebinden bir saldırı. O kadar boş ki; neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Sayın Baş yaşamı sırasında gerek açıklamaları ile gerek mahkeme kararları ile Varank gibi müfterilere zaten defaat kere cevabını vermişti.

Şeyhlikten bahsediyor, Varank. Şeyh olarak gördüğü kişilerin merasimlerinde en önde saf alan isimlerden birisi olan esasında kendileridir. Daha 1 yıl bile olmadı. Camii avlusunda dini liderlik devir seremonileri Sayın Cumhurbaşkanın yanı başında, canlı yayında yapıldı. Bu seremonide de ön saflarda olanların birinin de Mustafa Varank olduğunu herkes biliyor. Türk Ceza Kanunu’na göre yasak olan makam ve mevkilerle olsa olsa onların işi olur. Sonuçta Türkiye’de siyasal islam denilince akla gelen isimler onlar. Siyasetlerinde her zaman dini söylemleri malzeme olarak kullanan onlar. Yani kendileri ile olunca her şey güzel. Eğer onlar gibi düşünmüyor isen tu kaka.      

Tabii adamların başka bir şansı da yok. Neden mi? Tüm siyasetleri algı üzerine kurulmuş. Hizmetten, projeden çok algı siyasetine odaklanmışlar. Bir anda BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş “kral çıplak” dercesine net bir tavır koyunca karşı tepkileri de algı siyaseti ile olmuştur.      

Artık taraflı tarafsız herkes görmektedir ki; ülkemizde gerçek muhalefeti yapan BTP’dir. Neden mi?

Çünkü çözümü var. Çözümü olmayan adam, muhalefet yapar ama ne kadar!  Artık bu ülkenin ana muhalefeti BTP’dir.  Ben buradan seslenmek istiyorum.  

Güneş balçıkla sıvanmaz, artık Prof. Dr. Haydar Baş Beyin projeleri herkes tarafından kabul edilmiştir. Bunun en büyük ispatı da seçim söylemlerinde başta AKP olmak üzere tüm partilerin BTP’ye ait projeleri taklit etmeleridir. Vatandaşlık maaşı, evlenme kredisi, yüksek asgari ücret vs.  

Önce yok gör, sonra taklit et ama kaynak gösterme, sonra saldır.

Şimdi sıradaki gelişme ne olacak? Siz rezil olacaksınız, Haydar Başın fikirleri de iktidar. Millet size hesap soracak, “yıllarca bizi boş yere mağdur ettiniz. Haydar Hoca yıllardır dedi, siz kulak kapattınız.” diyecek.

Ve sonuçta siz tarihin sayfalarında yok olurken; Prof. Dr. Haydar Baş’ı, Hüseyin Baş’ı ve tüm BTP kadrolarını tarih altın harflerle yazacak.    

Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi

 

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi