24 Temmuz 2024 Çarşamba

Çocukların elektronik medya kullanımında çoklu eylem riskleri artırıyor

Lüksemburg Üniversitesi ve Genève Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, çocukların bilgisayar ya da akıllı telefon gibi elektronik medya alışkanlıkları ile ilgili ilginç bir araştırma yaptı.

Bugüne kadar hep çocukların elektronik medyada da ne kadar zaman harcadıklarının değil, bunu nasıl yaptıklarının daha önemli olduğunu ve birçok soruna yol açabileceğini gösterdiler.

Araştırma, İsviçre’nin Cenevre şehrindeki bir devlet ilkokulunda gerçekleştirildi.

Çalışma sonrası kaleme alınan makale açık erişim sitesi PLOS ONE’da yayınladı.

Hem çocuklar hem de yetişkinlerde sosyal medya kullanımı her yıl artıyor

 

Bu tür medya kullanımının hem yetişkinler hem de çocuklar üzerinde ne tür bir etkiye sahip olduğunu yönelik bir çok çalışma yapılmıştır. Bu yeni çalışmada araştırmacılar, farklı bir yol deneyerek daha fazla bilgi edinmek için daha doğrudan bir yaklaşım benimsemeye çalıştılar. Çocuklarla ve onların ebeveynleri ile etkileşim kurmak için okul idarecileri ile beraber hareket ettikleri çalışmayı tek okulla sınırladılar. Bu amaçla ebeveynlere, öğretmenlere ve öğrencilere sosyal medya kullanımı ve onu kullanan çocukları nasıl etkilediği hakkında çeşitli sorular içeren anketler uyguladılar.

Bu çalışmada bildirilen bilişsel testlerin tümü, en az iki deneyci ve bir öğretmenin gözetiminde sınıf ortamında 14 ila 16 kişilik grupların test edildiği bir sınıf ortamında gerçekleştirilmiştir.

Çalışmaya 8 ila 12 yaşlarındaki 118 çocuk dahil edildi. Hem erkek hem de kız çocuklar, araştırmacılar tarafından kendilerine verilen anketleri doldurdular.

Sorular,

  • Medya kullanımı ve ayrıca dikkat sorunları,
  • Uyku kalitesi ve miktarı,
  • Ders notları,
  • Motivasyon düzeyleri,
  • İnançlar ve genel olarak ruh sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için tasarlanmıştı.

Öğretmenlere ve velilere verilen anketler ise çocukların medya kullanımına ilişkin algıladıkları kavramları öğrenmeye odaklanmış.

Neler buldular

Araştırmacılar, verilerini analiz ettikten sonra, genel olarak çocuklarda zihinsel sağlık sorunlarına katkıda bulunan medya kullanımının çok az kanıtı buldular. Fakat bulguları detaylandırdıklarında, elektronik medya faaliyetlerini diğer faaliyetleri ile beraber değerlendirdiklerinde önemsenecek sorunlar tespit ettiler.

Örneğin, arkadaşlarıyla telefonlarında mesajlaşırken TV izlemenin daha fazla strese ve bazen davranışsal veya duygusal sorunlara yol açabileceğini keşfettiler.

Ayrıca, çocukların medyayı kullanarak harcadıkları sürenin yaşları arttıkça arttığını buldular.  8 yaşında, bu tür kullanım günde yaklaşık dört buçuk saat iken, 12 yaşına geldiklerinde bu süre sekiz saatin üzerinde çıktı.

Araştırmacılar, beklendiği gibi, erkeklerin kızlardan daha fazla video oyunları oynayarak daha fazla zaman harcadıklarını da buldular.

Akılda kalacaklar

  • Elektronik medya kullanımı, hiperaktivite, kısa dikkat süresi, zayıf konsantrasyon ve akran ilişkisi sorunları ortaya çıkarıyor.
  • Yüksek düzeyde e-medya kullanımı, özellikle de program izlemek, psikososyal sorunlarla ilişkili.
  • Çocuklar, arkadaşlarıyla telefonlarında mesajlaşırken bir yandan da TV ya da sosyal medyada program izlemeleri, iki eylemi birlikte gerçekleştirmeleri stres katsayılarını artırıyor. Bu da davranışsal veya duygusal sorunların görülme sıklığını artırıyor.

 

 

 

Kaynak:

Cardoso-Leite, P., Buchard, A., Tissieres, I., Mussack, D., & Bavelier, D. (2021). Media use, attention, mental health and academic performance among 8 to 12 year old children. PloS one, 16(11), e0259163.

 

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi