24 Temmuz 2024 Çarşamba

HİPOKSİ NEDİR ?

Hipoksi, organizmamızın oksijen tüketerek beslenene dokularının, yeteri miktarda oksijen alamaması sonucunda meydana gelen önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Halk arasında oksijen yetmezliği olarak da bilinmektedir.

Hipoksi sonucu ne olur?

Vücudumuzdaki hücrelerimizin görevini eksik bir şekilde yerine getirmesi sonucunda , oksijen ile beslenmesi gereken kanın yeterince oksijen ile doymaması sonucunda dokularda oksijen yetmezliği meydana gelir. Bu durum; sağlıklı bireyleri belli bir süreye kadar olumsuz etkilemese de , özellikle akciğer, kalp gibi hayati organ rahatsızlıkları bulunan kişilerde bu durum daha fazla tehlike oluşturmaktadır.

Kanda oksijen düşüklüğü tehlikeli midir?

Oksijen düşüklüğü bizim için tehlikeli ve anında müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Kan düzeyinin bozulması, halsizlik, baş ağrısı, ciddi nefes darlığıyla birlikte ortaya çıkar. Ciddi bir olaydır, hayatı tehdit eder. Öncesinde nefes darlığı gibi ciddi bulgular veren bir durumdur” değerlendirmesinde bulundu.

Oksijen hangi besinlerde bulunur?

Kandaki oksijen miktarını %80 civarında artıran alkali besinlerin olduğunu biliyor musunuz? Peki bu alkali besinlerin özellikleri nelerdir, vücudumuzda ne gibi etkileri vardır?

  • Kan damarlarımızda bulunan oksijen miktarlarını artırır.
  • Vücudumuzda birikimi sonucu zarar meydana getirebilecek laktik asiti önler.
  • Vücudunuzdaki farklı fonksiyonları ve süreçleri uyarmaya yardımcı olur.
  • Vücudumuzdaki yenilenme sürecine katkı sağlar.
  • Vücudumuzun asit-baz seviyelerinin (pH) normal düzeyde tutulmasını sağlar

Alkali besinler hangi gıdalarda bulunur?

-Kuş üzümü, orman meyveleri, muz, sarımsak, havuç, elme, kayısı, ceviz, armut, ananas, kivi, kuşkonmaz.

Oksijen miktarı hangi seviyeye düşerse tehlike arz eder?

%95 altındaki seviyeler eğer devamlı ve kalıcı değil ise normal olarak karşılanmaktadır. Fakat eğer Spo2 seviyesi %90 altında ise bu durum tehlikeli olarak görülmektedir ve 90 altında görülen kişilerde zamanla beynin oksijenlenmesi azalacağı için geri dönüşümsüz hasarlar meydana  gelir ve buda büyük sağlık sorunlarına hatta ölüme yol açar.

Su kandaki oksijen miktarını arttırır mı?

Vücudumuz için yeterli oranda su tüketmek; hücrelerimiz için gerekli olan besin ve oksijeni hızlı bir şekilde taşır. Bunun sonucunda da kalp, beyin gibi hayati organlar başta olmak üzere bütün sistemimizin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Vücudun oksijensiz kaldığı nasıl anlaşılır?

Vücudumuzda ki kanın yetersiz oranda oksijenlenmemesi sonucu; Nefes almada güçlük, zorluk , göğüs ağrısı, bilinç kaybı gibi ciddi sorunlar ile kendini göstermektedir.

Sessiz hipoksemi nedir?

Hipoksemi; kanda ki oksijen düzeyinin yeterli oranda bulunmamasıdır

(PaO2 <80mmHg), Hipoksi ise yukarıda da belirttiğimiz gibi dokularda az miktarda oksijen bulunması ile karşımıza çıkmaktadır. Sessiz hipoksemi;

vücudumuzda nefes darlığı belirtisi vermeden kendini gösteren ciddi bir tablodur.

Solunum yolu merkezimizin en önemli uyaranı CO2’dir. Sessiz hipoksemi tablolarında genellikle PaCO2< 39 mmHg’dir. Çünkü eğer bu değer 39 mmHg üzerine çıkarsa , vücudumuzda takipne görülerek bu değer normal seviyelerde tutulur. Sessiz hipoksemide ise takipne görülmez ve PaCO2 değeri 60mmHg değere kadar yükselir bu durumda da vücut hiç bir belirti göstermez. Ta ki oksijen belli bir seviyenin altına düşer ve bilinç kaybı oluşur o zaman farkedilir. Bu da zaman açısından hastalar için büyük risk oluşturur.

Akut hipoksi nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi çok kısa sürede gelişen ve dokuların biranda oksijen ve kan olarak yetersiz kalması sonucunda hiperkapni, asidoz gibi ciddi tabloların meydana gelmesidir.

Beyinde hasar olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Beynimizda hasar oluşumunun başlıca belirtileri şu şekildedir;

Bilinçte bulanıklık, vücudun ekstremitelerinde güçsüzlük, uyuşma, nöbet, bulantı-kusma, baş dönmesi birincil değerlendirme sırasında gözle görülebilecek tablolardır.

Hipoksik stres ne demek?

Vücudun her hangi bir bölgesinde yaşanan travmatik olay sonucu kan akışının ve oksijenin yeterli miktarda dağılımı sağlanmadığı olaya hipoksi denir.

Özellikle beyne kan taşıyan damarlar bu yetersizlikten dolayı tıkanır. Bu durum felce kadar götürür.

Oksijensiz kalan beyin kendini yeniler mi?

Beynimizde ki hücrelerimiz kansız kalmaya tahammülü yoktur çünkü aynı zamanda kan yoluyla ile oksijen taşınır.  Beyin ise oksijen ile beslenir, besinsiz kalan hücreler ise 5 dakikaya kadar dayanabilir. Bu süreden sonra vücutta hücre ölümleri başlar ve geri dönüşümsüz hasarlar meydana gelir.

Kandaki oksijen miktarını ne yükseltir?

Kandaki oksijen seviyesini günlük yaşamımızdaki alışkanlıklar ile bile yükseltmek mümkün olabilmektedir. Örneğin temiz havada yürüyüş yapmak, Kapalı alanlarda belli aralıklarla pencere açıp ortamı havalandırmak gibi aktiviteler ile kandaki oksijen miktarını artırabiliriz.

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
doruk

kaynakça verebilirmisiniz

doruk

çok teşekkür ederim

Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi