18 Temmuz 2024 Perşembe

Tetik Nokta Tedavisi

Tetik Nokta Tedavisi, diğer bir ismiyle miyofasyel tetik nokta terapisi, dünyada ilk defa Amerikalı tıp doktoru, Dr. Janet Travell tarafından uygulanarak tanıtılmıştır. 1940 lardan günümüze uygulanan tetik nokta terapisi alternatif tıbbın yeni bir dalı olarak kabul görmektedir. Terapi uygulanan hastalar tarafından deneyimlenen olumlu sonuçlar sebebiyle tetik nokta terapisi tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya ve ilgi görmeye başlamıştır.

Tetik Nokta Nedir?

Miyofasyal Tetik Nokta, diğer bir adıyla Trigger point olarak da tanımlanmaktadır. İskelet kaslarının gergin bantlarında elle muayene yöntemiyle hissedilen, oldukça lokalize ve çok hassas noktalardır. Miyofasyal Tetik Nokta Ağrısı ise; bir ya da birden fazla kas grubunda görülen ağrı, hassasiyet ve tutuklukla karakterize edilen bir tür ağrı çeşididir. Halk arasında kulunç, kas romatizması veya yel vurması gibi isimlerle de adlandırılmaktadır.

Kaslarda oluşan ağrı sebebiyle hareket etme kısıtlılığına neden olur. Kasın daha fazla ya da daha az çalışmasına ve kaslar arasında dengesizliğe sebep olur. Kaslarda yaşanan bu dengesizlik sebebiyle, zaman geçtikçe vücudun diğer bölgelerinde de benzer sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Örneklendirecek olursak; belde kısmında bulunan kaslarda, M. Quadratus Lumborum’da bulunan tetik nokta kalça bölgesinde ağrıya neden olur. Bu durum tedavi edilmediği taktirde ileride diğer bölgeler de yaşanan sıkıntıya eşlik edecektir.

Tetik Noktalar

Kişinin yaşadığı miyofasyel ağrı sorunlarını tespit etmek için ilk önce kasların merkezi tetik noktalarını bulmaya dayanmaktadır. Vücudumuzda bulunan tetik noktalar, daima kas liflerinin hemen merkez (orta) noktasında bulunmaktadır. Bu noktalar, motor sinirlerin içeri girip, kaslara kasılmasını söylediği ve sinyallerin ilettiği noktalardır. Buralar aynı zamanda sarkomerlerin kendini kilitlediği anda tetik nokta oluşturduğu noktalardır. Kasın iç yapısını tanıyıp geniş bölgesini bilmek, aynı zamanda tetik noktalarını bulmaya yardım etmektedir.

 Tetik Nokta Ağrıları Nasıl Oluşur?

Kaza, düşme, gerilme yada aşırı çalışma durumu triger nokta oluşumunun en bilindik nedenlerindendir. Yaşanan travmalara bağlı olarak; kırıklar, çıkıklar ve kas yırtılmaları, yumuşak dokuda meydana gelen travmalar, yumuşak doku ve kemik enfeksiyonları trigger nokta oluşumuna sebep olabilirler. Gluteal kasa yapılan enjeksiyonlar,yaşanan meslek hastalıkları, arka cepte sürekli taşınan, gluteal kasa basınç yapan cüzdan gibi aksesuarlar da bu durumun yaşanmasına sebep olabilmektedir. Tamamen hareketsiz ve sporsuz yaşamak’da olduğu kadar, yapılan aşırı spor da trigger nokta oluşumuna neden olabilir. Özellikle kasların aşırı bir şekilde bilinçsiz ve yanlış kullanımı trigger noktaların oluşumunda oldukça sık karşılaşılan nedenlerden olmaktadır.

En Sık Karşılaşılan Tetik Nokta Sebepleri

Kaza, düşme, gerilme ve aşırı çalışma tetik noktaların en çok bilinen nedenleridir.

Kasların haddinden fazla hor kullanımı.

Kasların kaçınılmaz hor kullanımı.

Farkında olmadan Kasların şüphelenilemeyen hor kullanımı.

Fibromiyalji.

Tetik Nokta Belirtileri

Miyofasyel tetik noktaların kişide oluşturduğu duyu belirtileri bir çok çeşitliliğe sahip olup sadece ağrılarla sınırlı kalmamaktadır. Yaşanan fonksiyon bozukluğu belirtileri, kaslarda aşırı sertleşme, aşırı halsizlik durumu, ödem ve bulantı, baş dönmesi, (postür) duruş bozuklukları gibi çok çeşitlidir.

Yansıyan Ağrılar.

Damarların ve Sinirlerin Sıkışması.

Otonomik oluşan Etkiler.

Hareket zorluğu yaşama problemleri.

Ruh Halinde yaşanan sorunlar.

Tetik Nokta Masajı

Tetik nokta masajı kas kramplarının ve spazm olarak bilinen sinir kasılmalarının sebep olduğu ağrıları hafifletmek ve hatta tamamen yok etmek için uygulanır. Özellikle baş ağrıları, boyun tutulmaları, tutulmuş omuzlar, sırt ağrıları, bel ağrıları, bel tutulmaları ve siyatik için son derece faydalıdır. Tetik nokta masajında kaslar en ince ayrıntısına kadar derinlenmesine incelenmektedir. Yapılan bu uygulamada yüzeye yakın kaslar bağ dokular eklemler ve daha derindeki bağ dokular üzerinde detaylı bir şekilde çalışılmaktadır.

Tetik nokta masajında, tetik noktalar nedeniyle kısalıp genişleyen kaslar sinirleri sıkıştırdığı için uyuşma, karıncalanma, yanma ve hassasiyet artışı gibi anormal duyulara neden olabilmektedir. Baldır bölgesinde bulunan kasın tetik nokta dolaşımı etkileyerek bilek ve ayakta şişliğe neden olabilmektedir. Boyun kasında aynı şey el ve bilekte şişmeye sebep olabilir. Tetik noktalar kasları kısa ve çok sert hale gelmesini sağlayarak hareketlerin kısıtlanmasına, kasların daha hızlı ve çabuk yorulmasına, eklem hareketleri esnasında takılmalara yol açabilmektedir.

Tetik Nokta Masajı Nasıl Yapılır?

Tedavi Yöntemleri

Tetik nokta enjeksiyonu

Sprey ve germe

Derin darbe masajı

En çok uygulanan yöntemlerdir. Doğrudan tetik noktaya hedef alarak uygulanan derin darbe masajıdır. Sprey ve germe yöntemine göre tetik noktalar üzerinde daha özgün bir çalışma etkisine sahip olan ve kas tutunma noktaları bakımından çok daha az risk içermektedir. Doğrudan uygulanması açısından derin darbe masajını hemen hemen enjeksiyon uygulaması kadar etkili kılarken kan damarları ve sinirlerin etrafında enjeksiyon uygulaması çok tehlikeli olduğundan özellikle bu bölgelerde enjeksiyona göre çok daha fazla faydalı bir yöntemdir.Derin darbe masajı bu tedavide en kolay uygulanan yöntemlerden biridir.

Tetik Noktalar Hangi Bölgelerde Bulunur?

Tetik noktaların en sık görüldüğü yerler boyun ve sırt kaslarıdır. Bunun haricinde, omuz, dirsek, bel, kalça ve diz bölgelerinde’de sıklıkla görülebilmektedir.

Tetik Nokta Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Tetik nokta tedavisinde birçok farklı yöntem bulunmaktadır. En çok bilinenleri şunlardır:

Tetik nokta enjeksiyonu

Tetik noktaya uygulanan kuru iğneleme

Akupunktur

Sprey germe tekniği

Masaj

Basınç uygulama

İlaç tedavileri

Fizik tedavi yöntemleri

Tetik Nokta Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Tetik nokta enjeksiyonu tipik olarak düşük doz lokal anestetik bir ilacın hassasiyet ve dikkatli bir uygulama ile tetik nokta içerisine verilmesi şeklinde yapılmaktadır. Miyofasyal kaynaklı yaşanan baş ağrılarında ve tetik nokta ağrılarında mükemmel fayda sağlayan ve çok basit bir yöntemdir. Yapılan tetik nokta enjeksiyonu kesinlikle ağrılı bir uygulama değildir ve hekiminiz gerekli gördüğü taktirde belirli aralıklarla tekrarlanabilmektedir. Temel etki mekanizmasının işleyişi kas spazmının odak noktasını etkisi altına alarak zayıflatmaktır.

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi