24 Temmuz 2024 Çarşamba

Vatandaş 31 Marttan ne bekliyor?

31 Mart 2019 yerel seçimleri her geçen gün yaklaşırken, ülkemizde son günlerde ana gündem yerel seçimler. Herkesin ortak kanaati bu seçim yerel seçimlerden çok öte bir seçim. Çünkü ülkenin çok zor günler geçirdiği bir dönemden geçiyoruz. Öyle bir hale geldik ki; asgari ücretin 1.600 ₺’den 2.000 ₺ ‘ye çıkmasına bile kimse sevinemedi. Çok örneğe gerek yok. Asgari ücret 1.600 ₺ iken 1-2 ₺ olan bir bağ maydanoz, bu günlerde 4-7 ₺ ‘den satılıyor. Yani maliyetlerin yükselmesi ile gerçek enflasyon, asgari ücretteki artışı daha işçinin cebine girmeden bitirdi.

4 Şubat 2019’da Bandırma Manşet gazetesinde yayımlanan bir makale birçok şeyi gözler önüne seriyor. Orhan Orgarun isimli yazarın köşesine kulak verelim.

“Ortak Payda Borçlu Olmak…” başlıklı makalesinde yazar, ülkemizin içinde olduğu ekonomik durumu analiz etmiş. Türkiye’de herkesin bir ortak payda da birleştiğine dikkat çekmiş, herkes borçlu demiş:

“…

Ama bu borç kısır döngüsünü milletimiz kendisi özel olarak tercih etti!

Ekonomiden anlamayanlara yıllardır bizler sizler imkan ve fırsat verdik, durduk!

Türkiye olarak bu tablodan rahatlıkla kurtula bilirdik!

İçimizde kapitalizmi tarihe gömen dünya çapında bir model sahibi Prof. Dr. Haydar Baş Bey vardı. Yıllarca bizlere, sizlere ve dünyaya bu caddelerin çıkmaz sokak olduğunu söylediler!

Çıkış yolunu göstererek…

2107 yılı için 3 trilyon TL. gayri safi milli hasıla varsa-ki siyasilerin tahminleri bu- Sayın Baş ‘ın Milli Ekonomi Modeline göre bu bize 3 trilyon TL. Milli Para basma hakkı kazandırıyordu!

Emek ve üretim karşılığı MİLLİ PARA ’mızı devreye koyar, ardından da Milli Ekonomi Modelinde madde madde ifade edildiği gibi sosyal devlet projeleri ile bu parayı adil bir şekilde Milletimize pay edersek işte o zaman hem devlet olarak, hem şirketler olarak, hem de vatandaş olarak “SIFIR BORÇ” hedefine ulaşabiliriz.

Devletiyle, milletiyle sıfır borç;

KAPİTALİST SİYASİLERİMİZE göre, ulaşılması imkansız bir ütopya,

MİLLİ EKONOMİ MODELİNİ ORTAYA KOYAN PROF. DR. HAYDAR BAŞ için ise bu modelin doğan olan bir sonucudur.

Anlayabiilene… “

Şimdi Sayın Orgarun, hastalığı da, tedaviyi de çok güzel ortaya koymuş. Bu noktada çok söze hacet yok aslında. İşte bu ortamda vereceğimiz oylar aslında ülkenin içinde olduğu ekonomik tıkanmışlığa devam mı, tamam mı seçimi olacak!

7-70’e herkesin borçlu olduğu Kapitalizme DEVAM MI, TAMAM MI?

Başka bir ifade ile,  hem devlet olarak, hem şirketler olarak, hem de vatandaş olarak “SIFIR BORÇ” hedefine ulaşmak için Milli Ekonomi Modeli ‘ni yerel belediyelerde uygulamaya koyacak BTP ’ye EVET Mİ, HAYIR MI?

O zaman gelin vatandaşa kulak verelim. İstanbul’da yaşamam hasebiyle İstanbul gözü ile vatandaşın BTP’ye ve adayına bakışına bakalım. Bizzat benim duyduğum, şahit olduğum yorumlar bunlar: Sosyal medyada tam bir BTP ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Adayı Selim Kotil rüzgarı esiyor.

İzlediğim videolardan bazılarındaki vatandaşlarımızın sözleri:     

 • BTP’nin Genel Başkanı Haydar Baş Beyi yakından takip ediyoruz. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, tüm Türkiyeyi etkileyecek bir yerdir. Selim Kotil Beyin bazı projelerini dinleme imkanı buldum. Ülkemize ve İstanbulumuza hayırlı projeler. Bu nedenle 31 Mart seçimlerinde Selim Kotil Beyi destekleme kararı aldık.
 • Öncelikle Haydar Baş Bey birini aday gösterdi ise; zaten o kişi yanlış yapmaz, her şeyin doğrusunu yapacaktır.  Vatanını seven, dini bütün, Atatürk ‘e aşık. Daha ne isteyelim. Vatanını seviyor. Selim Kotil ‘i de herkes tanıyor. Benim oyum Selim Abiye.
 • Selim Kotil, İstanbul’a yakışır bir adaydır. Herkese eşit mesafede olacağına inancımız tamdır. Trafik ve yeşil alan hakkındaki projelerini destekliyorum. Güzel ve yaşanılır bir İstanbul için sülalece oylarımız BTP ’ye, Kotil ’e.
 • Haydar Baş Hocamız İstanbul adayını açıklamış: Selim Kotil. Müthiş bir beyin, müthiş bir insan, müthiş bir profili olan yaratıcı birisi. Bu adaya çok sevindik, çok mutlu olduk. Ailemde 16 oy var. Hepsi helal-i hoş olsun. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı ve bunları korumaya çalışan bir lider ve ekibine destek vermek bizleri çok mutlu eder.
 • Haydar Baş Bey, aday çıkarsın. Kim olduğuna bakmadan destekleme kararı almıştım. Şimdi desteğim Kotil’e.
 • Selim Beyle Erol Mütercimler ‘in beraber yaptıkları Akıl Oyunu programını izledim. Projeleri çok dikkatimi çekti. Oyum Selim Kotil’e. Özellikle İstanbul Boğazından elektrik üretme projesinden etkilendim.
 • Atatürkçü ve dindar bir liderin kadrosunu desteklemek boynumuzun borcudur. Tabii ki BTP.

Onbinlerce destek tweetinden dikkatimi çeken bazıları:

 • Hocam cidden oy kullanmayı düşünmüyordum, sizin için sandığa gideceğim, Allah yolunuzu açık etsin.
 • Selim bey dile getirdiğiniz konular ve projeler derdinizin seçim olmadığını milletin menfaatleri olduğunu ortaya koyuyor. Sizi takip ettikçe sanki İstanbul BB Başkan adayı sizden başka kimse yok gibi geliyor. Biz pazarda lahana satarak değil bu gerçekleri gösteren aday istiyoruz.
 •  “Yandaşa değil vatandaşa hizmet” İşte aradığımız/kaybettiğimiz devlet anlayışı. Sayenizde umut doluyuz.
 • Desteğimiz sonsuz. BTP nin ayak sesleri. Tebrik ederim.
 • 2 adaylı dayatma demokrasiye kanmayacağım Bende Selim Kotil ‘e oy vereceğim.
 • İstanbullu Selim Kotil ‘i desteklemelidir. Çünkü İstanbullu için projesi olan çözümü olan tek adaydır. Ve bunları hayata geçireceğinden hiç şüphemiz yoktur.
 • Chp miş İyi Parti miş vb. Particilik havagazı. Bu ülke kuru particilikten koltuk kavgasından çok çekti. Halk çekiyor! Gerçekten ülkesini vatandaşını düşünen bireylere gece kafasını yastığa koyduğu zaman uyuyamayanlara çok ihtiyaç var. @selimkotil34 ve Haydar Baş’ı herkes tanımalı.
 • İstanbul için yeni bir başkan adayı keşfettim. @selimkotil34 Başarılar.
 • Selim Bey adaylığınız hayırlı olsun. Yaklaşık 6 aydır Erol Bey ile yaptığınız programlarınızı takip ediyorum.  Oyumu kesinlikle size vereceğim. İlk açıkladığınız projelerinizi de beğenerek izledim.  Allah yolunuzu açık etsin.
 • @selimkotil34 Benim köyüm İstanbul ‘a 1.200 km uzaklıkta! 80’li yıllar köyümüzde Aytekin isimli bir abimiz vardı. Ona herkes “Kotil” derdi ben çocuk aklımla bunu kötü bir lakap sanırdım. Amcanızın başarısından dolayı imiş. Ben sizin daha başarılı olacağınıza inancım tam.
 • Bu gün hastanemize Bağımsız Türkiye Partisi İstanbul Belediye Başkanı Adayı @selimkotil34 bey geldi. Kendisi bize yapacağı icraatları taslak halinde sundu. Gerçekten kafamızda hiç soru işareti kalmadı. Muhteşem projelerle geliyor.
 • @selimkotil34 Bu CHP den bi cacık olmaz haydi Başkan sloganını hep tekrar edelim: muhalefet değişirse iktidar da değişir

Benden size tavsiye; https://twitter.com/selimkotil34 ve https://www.facebook.com/selim.kotil.fan adresi gibi sosyal medya hesaplarından Sayın Kotili yakından takip edin. 

Dünyada 4 milyar kişinin istifade ettiği Prof. Dr. Haydar Baş Beyin Milli Ekonomi Modelinin ülkemizde de uygulanabilme zamanı geliyor sanki!

Kim bilir!

Dr. Öğretim Üyesi Ali Bestami Kepekçi / 05.02.2019

e-mail: alibestami@gmail.com

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi