23 Temmuz 2024 Salı

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu el ve kolda ağrı, uyuşukluk ve karıncalanmaya neden olan yaygın bir durumdur. Bu durum majör sinirlerden biri Nervus Medianusun el bileğinden parmaklara olan seyri sırasında geçtiği tünel şeklindeki yapının daralması sonucu sıkışması sonrası gelişir.

Çoğu hastada, karpal tünel sendromu zamanla kötüleşir, bu nedenle erken tanı ve tedavi önemlidir. Şikayetler ilk başladığında, bilek ateli takma ya da bileği zorlayacak aktivitelerden kaçınma gibi basit önlemlerle semptomlar hafifletilebilir.

Ancak, median sinir üzerindeki baskı devam ederse, sinir hasarına ve gittikçe şiddeti artan şikâyetler ortaya çıkabilir. Kalıcı hasarı önlemek için, bazı hastalarda median siniri baskılamak için ameliyat ya da alternatif müdahaleler gerekebilir.

Karpal tünel sendromu, Nervus medianusun bilekten geçtiği tünel daraldığında veya fleksör tendonlarını çevreleyen dokularda ödem sonrası şişme olması sonrası ortaya çıkar. Bu dokulara sinovyum denir. Normalde, synovium tendonları yağlar ve parmaklarınızı hareket ettirmeyi kolaylaştırır.

Sinovyum şişerken karpal tünelde yer kaplar ve zamanla siniri kaplar. Sinir üzerindeki bu anormal basınç, çoğu kez elinizde ağrı, uyuşukluk, karıncalanma ve halsizlik ile sonuçlanır.

Risk faktörleri

Kadınlarda ve yaşlılarda daha yüksek oranda görüldüğü tıbi araştırmalarda gösterilmiştir.

Karpal tünel sendromu için diğer risk faktörleri şunlardır:

  1. Kalıtım:  Karpal tünel bazı insanlarda daha küçük olabilir veya sinir için alan miktarını değiştiren anatomik farklılıklar olabilir
  2. Tekrarlayan el kullanımı: Aynı el ve bilek hareketlerini veya aktivitelerini uzun bir süre boyunca tekrarlamak, bilekteki tendonları ağırlaştırarak sinire baskı uygulayan şişmeye neden olabilir. Kadınların el işi yapması, uzun süre klavye kullanmak, el bileğini yoğun kullanan zanaatkârlar.
  3. El ve el bileği konumu: Aşırı fleksiyon (el bileğinin el ayasına doğru bükülmesi) içeri veya elin ve bileğin uzamasını uzatan aktiviteler yapmak, sinir üzerindeki baskıyı artırabilir.
  4. Gebelik: Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler şişmeye neden olabilir.
  5. Bazı hastalıkların varlığı (Diyabet, Romatoid artrit ve Tiroid bezi dengesizliği): Karpal tünel sendromu görülme sıklığını artırır.

Belirtileri

Karpal tünel sendromunun belirtileri arasında şunlar olabilir:

Uyuşukluk, karıncalanma, yanma ve ağrı: Özellikle başparmak ve işaret parmağında, orta ve halka parmaklarda

Eldeki zayıflık ve sakarlık: Kıyafetlerinizi iliklemek gibi ince hareketler yapmayı zorlaştırabilir.

Kaslarda atrofi: Hastalık ilerledikçe el kaslarında zayıflama, atrofi  görülür.

Çoğu durumda, karpal tünel sendromu semptomları, spesifik bir yaralanma olmadan, yavaş yavaş başlar. Birçok hasta semptomlarının ilk başta gelip gittiğini fark eder. Bununla birlikte, durum kötüleştikçe, semptomlar daha sık ortaya çıkabilir veya daha uzun süre devam edebilir.

Gece vakti belirtileri çok yaygındır. Birçok insan bilekleri büküldüğü için uyuduğundan, semptomlar sizi uykudan uyandırabilir. Gün boyunca, semptomlar genellikle, telefon kullanırken, araç kullanırken veya kitap okurken olduğu gibi, bilek ileri veya geri eğilip uzun süre bir şey tutarken ortaya çıkar.

Birçok hasta, hareket etmenin veya ellerini sallamanın semptomlarını gidermeye yardımcı olduğunu bulur.

Tedavi

Klasik tedavi şekilleri:

  • Atelleme,
  • Anti enflamatuar ilaç kullanımı,
  • Fizik tedavi,
  • Cerrahi operasyonla karpal tüneldeki darlığın ortadan kaldırılması

Karpal tünel sendromunda Proloterapi:

El bileği iç kısmına transvers karpal ligamentin medial ve lateral yapışma yerlerine % 5 dextroz serum enjeksiyonu uygulanması şeklindedir.

Ligamentteki fibröz yapılanma ve sertleşme düzelir, karpal tünel tekrar genişler. Tüm proloterapi uygulanamalarınd aolduğu gibi yapılan enjeksiyonla, hasarlı olan dokularda geçici ve kontrollü enflamasyon oluşturmak; böylece bölgeye kan akışını artırarak dokuları tekrar iyileştirmektir.

Çoğu kez, 3-4 seans uygulanacak enjeksiyonla, bu bölgedeki ligament iyileşir ve eski gücüne kavuşur. Bunun neticesinde hastanın belirtileri hızla geriler.

Proloterapi ile, hasarlı dokularda kalıcı bir tedavi sağlamak mümkündür.

Proloterapi sayesinde, birçok karpal tünel sendromu olan hastanın ameliyat olmasına gerek kalmayabilir.

Ayrıntılı bilgi ve randevu için:

Dr. Öğretim Üyesi Ali Bestami Kepekçi  /   0-212-644 22 00

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi