23 Temmuz 2024 Salı

Aralıklı oruç anti-inflamatuar yanıta neden olur

Aralıklı oruç sadece sıcak bir diyet trendi değildir. Aynı zamanda Salt Lake City’deki Intermountain Healthcare Kalp Enstitüsü’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olmak da dahil olmak üzere daha geniş sağlık yararları var.

Önceki araştırmalar, oruç tutma ve yeme periyotları arasında geçiş yapan bir yeme düzeni olan aralıklı orucun, kiloyla ilgili olmayan sağlık belirteçlerini iyileştirebileceğini göstermiştir. Yeni araştırmada aralıklı oruç tutmak, inflamatuar yanıta bağlı bir protein olan galektin-3 seviyelerini yükselttiği gösterildi.

Galektin-3

 

Galektin-3 memeli galektini tanımlanmış olan lektin ailesinin bir üyesidir.

Galektin-3, ayrıca hücre-hücre yapışması , hücre-matriks etkileşimleri, makrofaj aktivasyonu, anjiyogenez , metastaz , apoptozda önemli bir rol oynayan beta-galaktosit bağlayıcı protein ailesinin bir üyesidir.

Galektin-3’ün kanserli hücreler üzerindeki çok çeşitli etkileri, molekülün benzersiz yapısı ve çeşitli etkileşim özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Galektin-3 moleküllerinin aşırı ekspresyonu ve lokalizasyonundaki değişiklikler, hastanın prognozunu etkiler ve galektin-3’ün hareketlerini hedeflemek, kanser tedavisi için etkili terapötik ajanların geliştirilmesi için umut verici bir terapötik strateji oluşturur.

Yüksek galektin-3 seviyelerinin, hem akut dekompanse kalp yetmezliği hem de kronik kalp yetmezliği popülasyonlarında daha yüksek ölüm riski ile önemli ölçüde ilişkili olduğu bulunmuştur.

 

İltihap, diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere birden fazla kronik hastalık geliştirme riski ile ilişkilidir. Bu çalışma aralıklı oruç tutmanın vücudu iltihapla savaşmaya ve bu riskleri azalttığını göstermek için planlanmış.

Çalışmanın bulguları, 13 Kasım Cumartesi günü Amerikan Kalp Derneği’nin bu yıl sanal olarak düzenlenen 2021 Bilimsel Oturumunda sunuldu.

Aralıklı açlığın metabolik sendrom skorunda ve insülin direncinde düşüşlere neden olduğunu bulmuştur.

Çalışmada, metabolik sendrom özelliği taşıyan veya tip 2 diyabeti olan 21 ila 70 yaşları arasındaki 67 hasta incelenmiş. Katılımcılar ayrıca anti-diyabetik veya statin ilaçları almıyorlardı ve yüksek LDL kolesterol seviyelerine sahiptiler.

İncelenen 67 hastanın 36’sına aralıklı bir açlık programı verildi:

Dört hafta boyunca haftada iki kez sadece su ile 24 saat oruç, ardından 22 hafta boyunca haftada bir kez sadece su ile 24 saat açlık uygulandı. Ardışık günlerde oruç tutulması istenmedi. Kalan 31 katılımcı, diyetlerinde veya yaşam tarzlarında herhangi bir değişiklik yapmadı.

26 hafta sonra, araştırmacılar katılımcıların galektin-3’ünü ölçtüler ve aralıklı oruç grubunda daha yüksek olduğunu buldular. Ayrıca, araştırmacılar, hastalar tip 2 diyabette yüksek glikoz seviyelerini düşürmek için kullanılan bir ilaç sınıfı olan SGLT-2 inhibitörlerinin bildirilen etkilerine benzer olabileceğine inandıkları daha düşük HOMA-IR (insülin direnci) ve MSS (metabolik sendrom) oranları buldular.

Oruç tutan hastalardaki daha yüksek galektin-3 seviyeleri, kalp yetmezliği ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olan ilginç bir mekanizma sağlıyor.

Bu çalışma aralıklı oruç tutmanın, inanılmaz derecede kısıtlayıcı ve sihirli kilo kaybı vaat eden bazı diyet planlarının aksine, daha rahat uygulanılabilen ve çok daha sağlıklı sonuçlar doğuran bir uygulama olduğunu göstermesi açısından önemli. Ayrıca insanlar normal rutin hayatlarında, uzun vadede bu uygulamayı çok rahat devam ettirebilirler. Araştırmacılar, hayat boyu haftada 2 kez aralıklı oruç tutmanın sağlığa gösterilen ve daha tespit edilmeyen olumlu birçok sağlık etkileri olduğu düşünüyorlar.

Kaynak: medicalxpress.com

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi