23 Temmuz 2024 Salı

Pandemi sırasında depresyon ve anksiyete hastaları daha yüksek kalp hastalığı riskine sokabilir

COVID-19 salgını yalnızca insanların fiziksel sağlığını etkilemekle kalmadı, aynı zamanda zihinsel sağlığa da zarar verdi.

Salt Lake City’deki Intermountain Healthcare’deki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, pandemi sırasında depresyonun yaygın olduğunu ve bazı hastalarda kötüleştiğini ve anksiyete ve göğüs ağrısı tedavisi için acil servise yapılan ziyaretlerin artmasına neden olduğunu buldular.

Araştırmacılar, incelenen hastaların yaklaşık yüzde 40’ının pandeminin ilk yılında yeni veya devam eden depresyon belirtileri bildirdiğini buldu.

4.633 hasta üzerinde yapılan çalışmanın, pandeminin insanların ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkisinin ve fiziksel rahatlığının önemli olduğunun bir başka kanıtı olduğunu söylüyorlar.

Çalışma raporunda “Depresyonun bir kişinin kardiyovasküler hastalık ve diğer kronik sağlık sorunları geliştirme riskini artırdığını zaten biliyoruz, bu nedenle bu çok endişe verici ve hastaları taramanın ve ihtiyaç duydukları zihinsel sağlık kaynaklarını sağlamanın önemini vurguluyor” deniliyor.

Çalışmada hastalar, depresyonu olmayan/deprese olmayanlar ve depresyonda kalan/depresif hale gelenler olmak üzere iki gruba ayrılmış. Daha sonra elektronik sağlık kayıtları üzerinden hastaların anksiyete ve göğüs ağrısı için acil servis ziyaretleri değerlendirilmiş.

Araştırmacılar, depresif hastalarda depresyon tarama puanlarının pandemi sırasında, öncesine göre daha yüksek olduğunu bulmuşlar. Depresyonun ayrıca anksiyete için artan acil servis ziyaretleri ile de ilişkili olduğu tespit edilmiş.

Depresyonu olan kişilerde anksiyete nedeniyle acil servise gitme olasılığının, olmayanlara göre 2,8 ve göğüs ağrısı olan anksiyete için depresif olmayan hastalara göre 1,8 daha fazla olduğunu bulmuşlar.

Depresyonlu kişileri tanımlamak önemli. Çünkü bunun kardiyovasküler hastalık için güçlü bir risk faktörü olduğunu biliyoruz. İnsanlar pandemi nedeniyle daha fazla depresyona girdiklerine göre birkaç yıl içinde daha yüksek bir kardiyovasküler hastalık insidansı ile karşı karşıya kalabileceğimizi ön görebiliriz.

Pandemi servislerinde çalışan sağlık çalışanlarının ve hasta yakınlarının hastaların yaşamlarının genel kalitesini iyileştirmek ve umarız gelecekte daha sonraki sağlık sorunlarının gelişmesini önlemek ve tedavi edilebilmeleri için hastalarının ruh sağlığının son derece farkında olmalıdırlar. Bu hayati önem taşımaktadır. Ve bir kez daha pandemi hala bitmediğini hatırlatmak isterim.

Kaynak: medicalxpress.com

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi