23 Temmuz 2024 Salı

COVID-19 hastalarının akciğer otopsilerinden elde edilen veriler

COVID-19’dan vefat eden insanlardan alınan akciğer otopsisi ve plazma örnekleri, SARS-CoV-2 virüsünün nasıl yayıldığına ve akciğer dokusuna nasıl zarar verdiğine dair daha net bilgiler sağladı. Ulusal Sağlık Enstitülerindeki bilim adamları ve işbirlikçileri, Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan bilgilerin, özellikle yüksek riskli insanlar arasında ciddi ve uzun süreli COVID-19 vakalarını tahmin etmeye yardımcı olabileceğini ve etkili tedavileri bilgilendirebileceğini söylüyorlar.

18 vakadan akciğer örnekleri ve plazma örnekleri ile yapılan çalışma virüsün hücrelere nasıl ve ne türlü zarar verdiğini ortaya koymaya çalışıyor. Bilim insanları, bu verilerin yeni COVID-19 tedavilerinin geliştirilmesine ve mevcut tedavilerin hastalık ilerlemesinin farklı aşamalarında ne zaman kullanılacağının belirlenmesinde yardımcı olabileceğini ifade ediyorlar.

Bulgular, COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’nin akciğerlerde nasıl yayıldığı, bağışıklık sistemini nasıl etkilediği, çözülmeyen yaygın tromboza neden olduğu ve akciğer yetmezliği, fibrozis ve bozulmayı teşvik eden sinyal yollarını nasıl hedeflediği hakkında ayrıntıları içeriyor.

Araştırmacılar, araştırmada incelenen vakaların özellikle yaşlı, obez veya diyabetli COVID-19 hastaları olduğunun altını çiziyorlar.

Vakalarda ortak nokta, kana uygun oksijen akışını engelleyen ve sonunda akciğerleri kalınlaştıran ve sertleştiren yaygın alveolar hasarlarının olması.  

Ayrıca bu çalışma bize SARS-CoV-2’nin akciğerlerdeki bazal epitel hücrelerini doğrudan enfekte ettiğini ve bu hücrelerin hasarlı hava yollarını ve akciğerleri onarma ve sağlıklı doku oluşturma temel işlevlerini engellediğini gösteriyor. Bu da sürecin bize influenza virüslerinin akciğerlerdeki hücrelere saldırma biçiminden farklı olduğunu gösteriyor. Sürecin farklılığı, bilim insanlarına SARS-CoV-2’e etkili antiviral terapötikleri değerlendirirken veya geliştirirken yol gösterecek. Ve neden mevcut antivirallerin etkili olmadığının sebebi gösterilmiş oldu.

Kaynak: D’Agnillo, Felice, et al. “Lung epithelial and endothelial damage, loss of tissue repair, inhibition of fibrinolysis, and cellular senescence in fatal COVID-19.” Science Translational Medicine (2021): eabj7790.

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi