18 Temmuz 2024 Perşembe

Evlat Atatürk

“Atatürk vatandır,

Atatürk bayraktır,

Atatürk tam bağımsızlıktır,

Atatürk birleştirici harçtır” (1)

“Yokluk içinde gerçekleştirilen Kurtuluş Savaşı’nda elde edilen zafer de ancak böyle bir Allah dostunun eli ile gerçekleştirilebilir.

İmam Rıza’nın torunlarından olan Atatürk’ü bu zafere götüre güç, ceddi İmam Ali’nin elidir, İmam Ali’ni O’na olan manevi desteğidir.” (2)

Prof. Dr. Haydar Baş eserinde de kaleme aldığı gibi; Atatürk’ün dünya tarihinde katıldığı her savaştan galip gelmiş tek komutan olmasının tesadüf olmadığını; bunun ancak üzerindeki manevi el ile mümkün olabileceğini ifade etmiştir. Gerek Hoş Geldin Atatürk eserinde, gerek makalelerinde, gerekse katıldığı sempozyum ve konuşmalarda gerekçeleri ve delilleri ile bunu ortaya koymuştur.

Özet olarak Atatürk’ü özel kılan, farklı kılan üzerindeki eldir, Onun Ehl-i Beyt ile olan bağlantısıdır.

“ Mustafa Kemal, meşhur “Zabit ve Kumandan ile Hasbihal” kitabında, İslam dininin ve Müslümanların muhafazası üzerine bina edilen savaş taktiklerini yazmıştır.

“…Herhalde askerlerimizin ruhunu kazanmak bizim için bir görev olduğu gibi; öncelikle onlarda bir ruh, bir emel, bir kişilik yaratmakta, Allah’tan ve Medine-i Münevvere’de yatan Cenab-ı Peygamber’den sonra bize düşüyor…”

Atatürk, emrindeki askerine vatan savunması ruhunu kazandırmasını dahi, Allah’tan ve Hz. Peygamber’den sonra kendilerine verilen kutsi bir vazife kabul etmektedir.” (3)

Evet, Haydar Baş Türk Milleti ile Atasını yeniden bir araya getirerek büyük bir hizmeti ifa etmişti. Atatürk’ün yukarıda “vatan savunması ruhunu” kazandırmanın Hz. Peygamber’den sonra kendisine verilen kutsi bir görev olduğu kabul etmekte idi.

73 yıllık hayatının her aşamasında ortaya koyduğu hizmetlerle ve eserlerle Prof. Dr. Haydar Baş da Türk Milletine “vatan savunması ruhunu” kazandırmayı bir görev addetmişti.  

Prof. Dr. Haydar Baş, Atatürk’ün İslam dinine ve Türk Milletine yaptığı bir takım hizmetleri sıraladıktan sonra;  “Atatürk yaptığı işler hayırlı işler. Bana sen Atatürkçü müsün diye soruyorlar, ben de ‘O asker Atatürk, ben hoca Atatürk’ diyorum. Kısaca Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin gencinin, yaşlısının örnek alması gereken bir insandır. Atatürk hakkında ortaya atılan iftiraların kaynağı İngiliz istihbaratıdır, Yunan istihbaratıdır” (4) diyerek; “biz aynı kaynaktan besleniyoruz” diye haykırıyordu adeta.

Prof. Dr. Haydar Baş, Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı yerden, aynı çizgide Türk Milletine hizmet etmiştir.

Yaptıkları hizmetlerle tarihin sayfalarına iki isim altın harflerle yazılmıştır: “Asker Atatürk” ve “Hoca Atatürk”.

Türk Milleti Atatürk’leri unutmaz. Çünkü vatanına sahip çıkan, “Vatan Sevgisi İmandandır.” ölçüsüne sahip herkes bir “Atatürk’ tür. 

“Asker Atatürk”ten sonra “Hoca Atatürk” Ya şimdi? 

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş Beyefendiye kulak verelim:

“Biz de evlat Atatürk olarak inşallah, bu süreci tamamlamak için bütün gayretlerimizi önünüze sereceğiz. Ben bu noktada bu davayı taşımak adına bu bayrağı almış kişi olarak, bu noktada söz veriyorum ki; bu dava sahipsiz değildir. Kıyamet sabahına kadar dava inancını, bilincini devam ettirecektir ve iktidar olacaktır. Bunda hiçbir şüpheniz olmasın. Biz bugün iktidar partilerinden de muhalefet partilerinde de daha iyi bu ülkeyi yönetiriz. Kolaylığımız da şuradadır: Biz yeni bir Milli Ekonomi Modeli yazmayacağız, yeni bir Atatürk yazmayacağız. Zaten önümüzde hazır olan kuralları işletip, bu kurumu iktidar etmek için elimizden geleni yapacağız”.

Şimdi sıra “Evlat Atatürk”te.

Kaynak birdir. Hedef birdir. Evlat Atatürk’ün yolu ve bahtı açık olsun…

 

Dr. Öğr. Üyesi Ali Bestami Kepekçi  

 

 Kaynaklar: 

  1. Prof. Dr. Haydar Baş – 05.09.2017 Yenimesaj Köşe Yazısı
  2. Prof. Dr. Haydar Baş, Hoş Geldin Atatürk, 4. Baskı (2017)  s.24).
  3. Prof. Dr. Haydar Baş, Hoş Geldin Atatürk, 4. Baskı (2017)  s.773).
  4. https://www.btp.org.tr/content/view/4370/cozumun-ve-birligin-adresi-olduk
Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi