18 Temmuz 2024 Perşembe

Fedakârlık ve Sevgiyle Kurban Bayramı

Bir zamanlar, bir köyde yaşayan iki kardeş vardı. İsmi Ahmet ve Mehmet olan bu kardeşler, Kurban Bayramı’nı sabırsızlıkla beklerlerdi. Her sene birlikte kurban keser ve ihtiyaç sahipleriyle paylaşırlardı.

Bir yıl, kurbanlık seçmek için köy meydanına gittiler. Ahmet, kendisine gösterilen büyük ve sağlıklı bir koçu hemen beğendi. Ancak Mehmet, daha zayıf ve kırılgan görünen bir kuzu gördü ve ona ilgi duymaya başladı.

Mehmet, kuzunun bakıma muhtaç olduğunu düşünerek onu kurbanlık olarak seçti. Ahmet şaşkınlıkla kardeşine baktı ve ona daha güçlü bir hayvan seçmesini önerdi. Ancak Mehmet, “Bu kuzunun da hakkı var. Onu besleyip güçlendirebiliriz. Hem fedakârlık da bayram ruhuna daha çok uyuyor” dedi.

Mehmet, kuzuyu güvenli bir yere götürdü ve ona özenle bakmaya başladı. Ona yem verdi, su verdi, sevgiyle ilgilendi. Kuzu da zamanla güçlendi, büyüdü ve Mehmet’in sadakatiyle sevgi dolu bir hayvana dönüştü.

Mehmet, aldığı kuzuyu Kurban Bayramı’nda kurban etmek üzere hazırlıklara başladı. Sabah erken saatlerde, kuzuyu alıp eve getirdi. Kuzunun sevimli bakışları ve masumiyeti, Mehmet’in yüreğini yumuşatıyordu. Kesim için belirlenen zaman geldiğinde, Mehmet tekbirler eşliğinde ona son bir kez baktı, sevgiyle okşadı ve gözlerinde bir damla yaş belirdi. Ardından kurbanını euzu besmele çekerek Allah’a adadı. Kesilen kurbanın bir kısmını ailesi için ayıran Mehmet, geri kalan kısımlarını akraba ve komşularından ihtiyaç sahiplerine dağıttı. Paylaşmak duygusunu zirvede yaşadığını hissetti.

Mehmet, çok cılız halde aldığı kuzuyu, eliyle büyütmüştü. Artık kuzu onun için sevdiği bir varlık idi. Gönül bağı kurduğu kuzuyu kurban etmek O’na çok daha farklı duygular yaşatmıştı.

Mehmet’in fedakârlığı ve sevgisi, insanların kalplerinde büyük bir etki yarattı. İnsanlar, onun örnek davranışını takdir ettiler ve kendi kurbanlarını keserken de daha fazla dikkat etmeye başladılar. Kurban etlerini ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak için çaba harcadılar ve bayram ruhuna uygun bir şekilde yardımlaşma ve kardeşlik duygularını pekiştirdiler.

Bu yıl adeta Mehmet, Kurban Bayramı’nda fedakârlığın ve sevginin önemini çok daha farklı yaşamış idi. Unutmayalım, Kurban kesmek, sadece bir ibadet değil aynı zamanda insanların birbirine yardım etme ve paylaşma duygularını güçlendirmek için bir fırsattır. Fedakârlık ve sevgiyle yapılan bu eylem, kardeşlik bağlarını güçlendirir ve toplumda dayanışma kültürünün gelişmesine katkı sağlar.

Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi