18 Temmuz 2024 Perşembe

Hamilelikte Sigara Kullanımı Yenidoğan Sağlığını Tehdit Ediyor!

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, hamilelik sırasında sigara kullanımının birleşiminin, herhangi bir maddeyi tek başına kullanmaya kıyasla yeni doğanların sağlığı için önemli ölçüde daha yüksek risklerle ilişkili olduğunu belirtiyor.

JAMA Network Open’da yayınlanan çalışma, her iki maddeyi de hamilelik boyunca kullanan annelerin bebeklerinin, gestasyonel boyut için küçük olma, erken doğum veya hatta ölüm riskinin daha yüksek olduğunu buldu.

Bu bulgular, daha etkili klinik danışmanlığın, özellikle prekonsepsiyon ve prenatal dönemlerde, gerekliliğini gösteriyor.

Amerika’da esrar kullanımının yasallaşmasıyla birlikte, hamilelikte esrarın güvenli olduğu algısı genellikle oluşuyor. Bu çalışmada, esrar ya da tütün ve tütün ürünlerinin hamile birey ve bebek üzerindeki potansiyel sağlık etkileri araştırılmış.

Araştırmacılar, 3 milyondan fazla hamile hastanın hastane çıkış verilerini ve hayati istatistiklerini değerlendirdi. Hiçbir madde kullanmayan kişilere kıyasla, esrar veya nikotin tek başına kullananların bebek ve yeni doğan ölüm oranları, küçük gestasyonel boyut ve erken doğum oranları arttı – ancak risk, her iki esrar ve nikotin birlikte kullanıldığında daha da yüksekti.

En dikkat çekici olanı, hem esrar hem de nikotin kullananlarda bebek ölüm oranıydı. Bu oran, hiç kullanmayanlara kıyasla dört kat daha yüksekti. Oran, sadece esrar veya nikotin tek başına kullananlara kıyasla neredeyse iki kat daha yüksekti.

Araştırma ekibi, bu bulguların sağlık profesyonellerine prekonsepsiyon ve prenatal danışmanlık konusunda yardımcı olabileceğini ve özellikle iki maddeden en az birini bırakmanın faydaları hakkında bilgi verebileceğini söylüyor. Ayrıca, hamile bireyleri esrar ve nikotin riskleri konusunda eğitmeye yönelik genişletilmiş çabaları destekliyorlar.

Araştırmacılar, hamile bireylerin hem tütün ürünlerini kullanmaktan kaçınabileceğini umuyor. Ancak, bireysel durumların karmaşıklığının bu hedefi zorlaştırabileceğini ve bazı hastalar için basitçe gerçekçi olmayabileceğini kabul ediyorlar.

Araştırmacılar, her iki maddenin birlikte kullanıldığında gördüğümüz hamilelik risklerini azaltabilecek bir bilgi parçası olan sadece bir maddenin kullanımından kaçınmanın, hastaları danışırken vurgulanabilecek kritik bir bilgi olduğunu belirtiyorlar.

Araştırmacılar, ileride, hamile hastaları kullanımın zararları hakkında daha iyi eğitmek için tütün ve tütün ürünleri kullanımının etkilerini – potansiyel, sıklık ve zamanlama dahil – araştırmaya devam edecekler. Ayrıca, hamilelikleri sırasında sigara içmeyi bırakamayan bireyler için diğer tedavi seçenekleri ve özellikle C vitamini takviyesi gibi prenatal müdahalelerin yaşayabilirliğini araştırmaya devam edecekler.

Kaynak:

B. Adam Crosland, MD, MPH1,2; Bharti Garg, MBBS, MPH2; Gretchen E. Bandoli, PhD3; et al. Risk of Adverse Neonatal Outcomes After Combined Prenatal Cannabis and Nicotine Exposure. JAMA Netw Open. 2024;7(5):e2410151.

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi