23 Temmuz 2024 Salı

Dikkat ! Omikron hızla yayılıyor

Tüm dünyada olduğu gibi ABD’de omikron hızla yayılıyor. Los Angeles İlçe Halk Sağlığı Departmanı Pazar günü 3500’den fazla yeni COVID-19 vakası bildirdi. Günlük yeni vakalar hafta boyunca üçe katlandı.

ABD sağlık yetkilileri Omikron’un diğer varyantların önüne geçtiğini ve şu anda ABD’deki koronavirüsün baskın versiyonu haline geldiğini bildirdiler. Geçen hafta yeni enfeksiyonların %73’ünde omikron varyantı tespit edilmiş.

Omikron, ABD’nin bazı eyaletlerinde yeni enfeksiyonların %90’ından fazlasından sorumlu olarak tespit edilmiş durumda.

Haziran ayından beri delta varyantı ABD enfeksiyonlarına neden olan ana versiyondu. Kasım ayı sonuna kadar, koronavirüslerin %99,5’inden fazlası delta iken, bir anda omikron baskın varyant olmaya başladı.

Bu oranlar, varyant analizlerinin tüm vakalarda yapıldığı tüm ülkelerde geçerli. Delta varyantında olduğu gibi tüm dünya şimdi de omikron varyantı tüm dünyaya hızla yayılma eğiliminde. Ama bu kez çok daha hızlı.

“endişe verici bir değişken”

Zaten, Afrika’daki bilim adamları ilk olarak omicron ile ilgili alarmı kasım ayının sonunda çaldıklarında 26 Kasım’da Dünya Sağlık Örgütü Omikron’u “endişe verici bir değişken” olarak tanımlamıştı. Mutant varyant  o zamandan beri yaklaşık 90 ülkede ortaya çıktı.

Omicron varyantı hakkında, az ya da çok ciddi hastalığa neden olup olmadığı da dahil olmak üzere pek çok şey hala netleşmedi.

İlk çalışmalar, aşılananların omikron enfeksiyonunu önlemede en iyi şansı elde etmek için bir destekleyici aşı dozuna ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Ancak ekstra doz olmasa bile, aşılamanın ciddi hastalık ve ölüme karşı güçlü koruma sağlayacağı ön görülüyor.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nden Dr. Amesh Adalja, toplumla etkileşime giren herkesin, omikron ile karşılaşacağı kanaatinde. Dr. Adalja; “Omikron ile karşılaşmanın en iyi yolu tam aşılı olmaktır.” diyerek herkesi uyarıyor.

Omicron nedeniyle hastaneye yatış veya ölüm verileri henüz tam net değil. Bu konuda konuşmak için henüz erken. Ama şu bir gerçek ki; hastanelerin iş yükü inanılmaz artacak.

Birçok bilim insanı pek yakında tüm dünyada hakim varyantın “Omikron” olacağı konusunda hem fikir.  

DSÖ: 89 ülkede Omikron tespit edildi, vakalar hızla ikiye katlandı

Dünya Sağlık Örgütü 18 Aralık 2021’de yaptığı açıklamada, koronavirüsün omikron varyantının 89 ülkede tespit edildiğini belirtti. DSÖ’ye göre bu varyantalar sadece yurtdışında edinilen enfeksiyonlar arasında tespit edilmiyor. Toplum bulaşının olduğu yerlerde COVID-19 vaka sayıları 2-3 günde bir ikiye katlanmaya başlamış.

BM sağlık ajansı, Omikron’un delta varyantına göre “hızlı yayılma avantajının”, yakında yeni varyantın yerel olarak yayıldığı ülkelerde virüsün baskın formu olarak deltayı geçeceği anlamına geldiğini ifade ediyor.

DSÖ, omikron’un yüksek aşılama oranlarına sahip ülkelerde veya nüfusun önemli bir bölümünün COVID-19’dan iyileştiği ülkelerde bile hızla yayıldığını kaydediyor.

Türkiye’de Omikron

Türkiye Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği de “Omikron Tsunamisine Hazır mıyız?” başlıklı yazı ile ülkemizde oluşabilecek yayılım için uyarılarda bulundu.

 • Omikron önceden görülmemiş bir hızla yayılıyor.
 • Birçok bölgede deltayı aşarak baskın hale geldi.
 • Deltadan 2 kat daha bulaştırıcı.
 • Aşı veya hastalıkla kazanılmış bağışıklığa karşı dirençli.
 • Daha fazla semptomatik infeksiyona yol açıyor.
 • Ek dozları yapılsa bile salgının kontrol altında tutulabilmesinde aşılamanın tek başına yeterli olmayacağı, hareketliliği azaltıcı önlemlere de acilen gereksinim olduğu bilinmektedir.

Her zamanki gibi silahlarımız aynı:  

 • Aşılanmaya hız vermeliyiz.
 • Aşılı – aşısız hepimiz, yüz maskesi kullanma konusunda hassas olmalıyız.
 • Sosyal mesafe ve izolasyon kurallarına tam olarak uymalıyız.
 • Mecburi olmadıkça kalabalık ortamlarda bulunmamalıyız.
 • Temizlik-hijyen noktasındaki hassasiyetlerimize özen göstermeliyiz.

Türkiye Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin sitesinde yayınlanan uyarının devamını okumak için aşağıdaki linki tıklayınız:

 

Omikron Tsunamisine Hazır mıyız?

 

Kaynak:

 • medicalxpress.com
 • klimik.org.tr
 • @WHO (World Health Organization)

  

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi