23 Temmuz 2024 Salı

Kanser Nedir? Geçmişten Günümüze Kanser

Kanser kelimesi, eski Yunanca ve Latince’deki “yengeç” kelimesinden türetilmiştir. Bu isimlendirme, M.Ö. 4. yüzyılda yaşayan ünlü doktor Galen tarafından yapılmıştır. Galen, meme kanserini tanımlarken, tümörün formunu bir yengeç formuyla karşılaştırmış ve bu benzerliği nedeniyle hastalığa “kanser” adını vermiştir.

Kanser hastalığı, antik çağlarda bile oldukça iyi bilinen bir durumdu. Örneğin, M.Ö. 4. yüzyılda, Karadeniz’deki Herakleia şehrinin tiranı Satyrus’un kasık ve testislerinde kanser gelişmiş ve bu hastalık nedeniyle 65 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Antik dönemde, kanserin nedeni konusunda çeşitli teoriler vardı. En yaygın teori, vücutta dört temel sıvının (kan, sarı safra, balgam ve kara safra) dengede olması gerektiği ve bu dengenin bozulması durumunda kanser gibi hastalıkların ortaya çıkabileceği yönündeydi.

Kanser tedavisi konusunda ise, genellikle ilaç tedavisi uygulanırdı. Bu ilaçlar genellikle bitkilerden, hayvanlardan ve metallerden elde edilirdi. Ancak, ilaç tedavisinin işe yaramadığı durumlarda, ameliyat gerekebilirdi.

Günümüzde, kanser hala ciddi bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Ancak, tıp biliminin gelişmesi ve yeni tedavi yöntemlerinin bulunması sayesinde, kanser hastalarının yaşam süreleri önemli ölçüde uzamıştır. Ancak, kanserin genel bir tedavisi hala bulunamamıştır ve bu konuda daha çok çalışmamız gerekmektedir. 2022 yılında dünya genelinde yaklaşık 20 milyon yeni kanser vakası ve 9,7 milyon kanser ölümü yaşanmıştır. Bu durum, kanserle mücadelede hala kat etmemiz gereken çok yol olduğunu göstermektedir.

Kaynak:

Why is cancer called cancer? We need to go back to Greco-Roman times for the answer (The Conversation)

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi