24 Temmuz 2024 Çarşamba

Majör depresif bozukluğa bağlı bağırsak mikrobiyom bozuklukları

dışkı incelemesi

Birçok bilim insanı bağırsakları ikinci beynimiz olarak ifade ederler. 2 Aralık 2020’de yayınlanan bir makalede Çin’deki çeşitli kurumlardan ve ABD’den iki araştırmacı ekibi, insan bağırsağı mikrobiyom bozuklukları ile majör depresif bozukluk (MDD) arasında bir bağlantı olduğunu bildirdiler. Science Advances dergisinde yayınlanan bu makalede, majör depresif bozukluk hastalarından ve kontrol gruplarından alınan dışkı örnekleri üzerinde yapılan çalışma anlatılıyor.

Majör depresif bozukluk, sürekli üzüntü duyguları veya sıradan yaşam uyaranlarına ilgisizlik ile karakterize bir duygu-durum bozukluğudur. Bu durumun sadece yaşanan olaylara bir tepki olmayıp aynı zamanda biyolojik bir kökene sahip olduğuna inanılıyor. İşte bu çalışmada duygu-durum bozuklukları ile bağırsaktaki mikrobiyomlar arasındaki ilişki ortaya konulmuş.

Çalışmada Majör depresif bozukluğu olan 156 kişiden ve hastalığı olmayan 155 kişiden olmak üzere 311 kişiden dışkı örneği toplanmış. Numunelerin her birine mikropları ve numunelerde bulunan diğer materyalleri tanımlamak için bir genetik analiz yapılmış.

Araştırmacılar, majör depresif bozukluğu olan ve olmayanlar arasındaki örneklerdeki bazı bileşenlerde farklılıklar bulduklarını bildiriyorlar.

Majör depresif bozukluk hastalarında Bacteroides cinsinin bakteri türlerinin üyelerinin daha yüksek seviyelerde ve Eubacterium ve Blautia türlerine ait olanların daha düşük seviyelerde olduğu tespit edilmiş. Mikrobiyomda daha yüksek Bacteroides seviyelerinin, Majör depresif bozukluğu olanlarda genel popülasyona kıyasla daha yüksek seviyelerde sitokin ve ilişkili inflamasyon gelişmesini açıklamaya da yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Bildiğimiz gibi hastalarda Majör depresif bozukluğu teşhis etmenin geleneksel yolu hekim hasta görüşmeleri. Belki ilerde bu değişecek. Majör depresif bozukluk bulguları olanlarda, bozukluğu doğrulamak için mikrobiyom incelemesi bir test olarak kullanılabilecek.

 

Kaynak: Yang, J., Zheng, P., Li, Y., Wu, J., Tan, X., Zhou, J., … & Huang, Y. (2020). Landscapes of bacterial and metabolic signatures and their interaction in major depressive disorders. Science Advances, 6(49), eaba8555.

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi