23 Temmuz 2024 Salı

OYLUM OYLUM OLALI…

 Oylum.
 “Oylum oylum selvi boylum” diye türkülere konu olan, 5000 yıllık tarihi ile Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden Oylum.
 Genç Osman’ın memleketi Oylum.
 Anadolunun serhat şehri Kilis’in meclis kararı ile Merkez İlçeye bağlı bir mahallesi haline getirilen merkeze en yakın köyü; Oylum.
 Oylum höyüğünde yapılan kazıları ile dünyanın bildiği; Oylum.
 Her yıl Nisan oyunun son Cuma günü düzenlenen lebeniye günü ile Kilis’lerin yılda bir kez de olsa bir araya geldikleri merkez; Oylum.
 İçerisindeki Şeyh İzzettin Efendi Türbesi ile hemşehrilerimizin mübarek günlerde uğrak yeri,Oylum.
 Evet bu hafta sonu Oylumda idik. Hemşehrilerimizle hasret giderdik. Dostlarımızla hasbıhal ettik. Oylumlular tarihi bir gün yaşıyorlardı. Heyecanları gözlerinden okunuyordu. Tüm Oylum davul, zurna sesleri ile yankılanıyor, gençler el ele tutmuş halay çekiyorlardı. Önümü kesen Oylumlu bir vatandaşımız, heyecandan ne yapacağını bilmiyordu. “Heyecanlıyız, çünkü Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir Genel başkan köyümüze, mahallemize geliyor diyordu.” Hatta bunu ifade ederken “ilk defa bir Başbakan mahallemize geliyor.” deyip, ardından “söyleyene değil söyletene bak , Haydar Baş bey belki şimdi bir genel başkan olarak geliyor,ama O bizim gönlümüzde artık Başbakandır. Bizim bu hükümetten hiç bir beklentimiz kalmadı. Artık sıra Haydar Baş Hocamızda. Biz artık BTP’liyiz. Dört gözle Hocamızın Başbakan olmasını bekliyoruz.” şeklinde sözlerine devam etti.
 Tam bir bayram havasının yaşandığı Oylum’a Haydar Baş Bey’in adım atması ile heyecenlar doruğa çıkmış, tüm oylumlular tek bir ağızdan “Mercidabık Ovası; Haydar Baş’ın Yuvası” sloganları ile adeta Sayın Genel Başkanı kalplerine basmışlardı.
 Uygulanan IMF politikalarıyla tarımla uğraşan tüm vatandaşlarımız gibi Oylumlular da adeta kan ağlıyorlardı. Ürettiğimiz mamüleri, üzümü, zeytini, fıstığı 4’e mal ediyor ama 3’e bile satamıyoruz diyerek Hükümete tepkilerini dile getirdiler. Karşılıklı sorulu cevap şeklinde geçen köy toplantısı adeta bir miting havasına bürünmüştü. Vatandaş soruyor, Haydar Baş Bey cevaplıyordu. Bağımsız Türkiye  Partisinin uygulayacağı tarım politikasını anlatan Haydar Baş’ın “Siz daha mahsülünüzü  tarladan almadan, tohumunuzu ekerken ben size ürününüzün karşılığını peşin  avans olarak  vereceğim, siz de ekecek biçecek, mahsülünüzü toplayacak devlete vereceksiniz. Ben nasıl satacağım diye düşünmeyeceksiniz.”  dediği sırada tüm Oylum “Başbakan Haydar Baş ” sloganları ile yankılanıyordu.
 Evet Anadolunun her noktası gibi Cumartesi de Oylum Prof. Dr. Haydar Baş beyi bağrına basmıştı. Oylum, Oylum olalı belki de bu coşkuyu yaşamamıştı. Haydi sağlıcakla kalın.

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi