24 Temmuz 2024 Çarşamba

SİYASETİMİZDE KİM AB’Cİ -KİM MİLLİ?

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinin geldiği noktada, artık toplumumuzda büyük bir kesim Avrupa Birliği’ne girme süreci ile varılacak limanın milletimiz ve de devletimiz için pek de hayırlı olmadığı noktasında hem fikir. Durum böyle olunca bir çok parti AB konusunda farklı söylemler içerisine girmeye başladılar.

Mesela son günlerde AB karşıtıymış gibi söylemlerde başı çeken MHP ‘ye, birkaç sayfa geriye giderek kulak verelim:

Tarih:15.10.2001. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli’nin , 2001 İlerleme Raporu ile ilgili olarak değerlendirme yaptığı basın açıklaması:

“-MHP, AB ile ilişkilerimizin ve üyelik sürecinin sağlıklı bir zeminde ilerletilmesini samimiyetle istemektedir. Önümüzdeki dönemde AB ile uyum sürecinde Ulusal Program’da yer alan hedef ve esaslar doğrultusunda daha ileri adımlar atılmasının gerektiği bilinmektedir.”

Zaten AB’ye giriş sürecinde Sayın Devlet bahçelinin imzaladığı Kopenhang ve Helsinki kriterlerinin bu yolda Tayyip Bey’in yaptıklarından farklı bir şey olmadığını ve esas tavizlerin o imzalarla başladığını artık tüm milletimiz biliyor. 

Gelelim BBP ‘e. BBP ‘nin de AB’ye bakış açısı , kendi internet sitelerinde bakınız nasıl ilan ediliyor : “…Avrupa Birliği, insan hakları, demokrasi, din ve vicdan özgürlüğü gibi demokratik rejimlerin temel parametreleri üzerine kurulduğu için Büyük Birlik Partisi olarak amaçlarımızın bir kısmı ile örtüşmektedir.” Yani O da AB’ye hayır dememekte; şartlı evet demektedir. BBP ‘nin tavrına bakılırsa, sanki biz Avrupa Birliğine girmek için başvuru yapmadık da,  Avrupa Birliği bize “Siz Avrupa Birliğine girer misiniz?” diye soruyor. Unutulmamalıdır ki, başvuruyu yapan biziz. Dolayısıyla bizim şartlı evet deme veya şartlar sıralamaya hakkımız olamaz. Türkiye Cumhuriyeti olarak senelerdir Avrupa Birliği kapısında süründüğümüz bir ortamda, BBP’ nin duruşu net olmadığı gibi, uygulamaları ve de hareketleri Avrupa Birliği’ne girme konusunda ne çok istekli olduklarını ortaya koymaktadır.

Bir de Genel Başkanları farklı, Genel Başkan Yardımcıları farklı söylemler içinde olan Saadet Partisi var. Acaba hangileri doğru söylüyor. Herhalde bunun cevabını en iyi bu partinin resmi programı verir. Gelin SP’nin resmi programına göz atalım:

 “Saadet Partisi’ne göre, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkileri, ülkemizde, insan hakları ve demokrasi uygulamasının AB kriterlerine uygun hale getirilmesi ve bu değerlerin Avrupa ile birlikte daha da geliştirilmesi açısından önemlidir.

Bu nedenle, Türkiye – AB ilişkilerinde 1999 yılı sonunda Helsinki Belgesi ile gelinen yeni aşamayı bir fırsat olarak görmekteyiz.”

Son olarak Bağımsız Türkiye Partisi’nin AB konusundaki duruşunun altını çizmek isterim. BTP bu konuda net bir duruş ortaya koyup: “ NE AB Ne ABD Tek Çözüm Bağımsız Türkiye” demektedir.  Bırakın şu anı; BTP lideri Prof. Dr. Haydar BAŞ, her türlü platformda yıllardır Avrupa Birliği konusunda aynı görüşleri ortaya koymaktadır. Ve bu birliğe bizi kesinlikle almayacaklarını , 1986 ‘da hem de Avrupanın göbeğinde Berlin’de verdiği konferansta demesi Sayın BAŞ’ın ne kadar milli duruş sahibi  olduğunun da en büyük delilidir.

Bu sözkonusu 4 partinin programları incelendiğinde görülecek ki; MHP ,BBP, SP hep yuvarlak ifadeler kullanıp, net projeler ortaya koyamamışlardır. Ki zaten Meclisde oldukları dönemlerde de iyi  bir performans gösterememelerinin en büyük sebebi budur. Tabir caizse gün kurtarma siyaseti . Ama BTP, her konuda bir proje ortaya koymuş; Milletimizin çıkmazlarına yol; dertlerine derman sunmuştur. Ekonomide ortaya konulan Sayın Prof. Dr. Haydar Baş Beyin Milli Ekonomi Modeli ile sadece Türkiye’nin değil, dünya ekonomisinin açmazları yorumlanmış, çözüm yolları ortaya konulmuştur. Kapitalizme, Liberalizme alternatif bir ekonomi modeli sunulmuştur. Ki bu Model dünya çapında ödüller almış; doktora ve mastır tezlerine konu olmuştur. Yani uzun lafın kısası BTP bir proje partisidir.  

Vatandaş olarak, bu gerçekleri görmeli, gün kurtarma siyasetlerine prim vermeden, önümüze projelerle çıkan ;Ocağa, Milli davaya sahip çıkan; Milli Duruş Sahibi Bağımsız Türkiye Partisi ve lideri Prof. Dr. Haydar Baş Beyin çevresinde birleşmeliyiz.

Dr. Ali Bestami

 

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi