24 Temmuz 2024 Çarşamba

RECEP AYI

Büyük tasavvuf ehli Zünnün Mısrî der ki:


“Recep ekme ayıdır, Şaban sulama ayıdır,


Ramazan derleyip toplama ayıdır


Herkes ne ekerse onu biçer, ne yaparsa cezasını çeker ”


Bir kimse ekimi bırakırsa, hasat zamanı ekmediğine pişman olur Kıyamet gününde ise çok kötü duruma düşer ” (Abdülkadir Geylânî, Üç Aylar ve Faziletleri)


Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Selem Efendimiz”in Recep ayı ve Recep ayında tutulacak oruç hakkında şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:


Recep Allah’ın ayıdır; Şaban benim ayımdır, ramazan ise ümmetimin ayıdır“. Recep ayının niçin Allah’ın ayı olduğu sorulduğunda: -“Çünkü bu ayda özellikle mağfiret boldur. Bu ayda, halkın kan dökmesine mani vardır. Bu ayda, Allah-ü Teala, Peygamberlerinin tövbelerini kabul buyurmuştur. Allah-ü Teala bu ayda, peygamberlerini düşmanlarından korumuştur. Birkimse, recep ayını oruçlu geçirirse, Alla-ü Teala üç şeyi onun için gerekli kılar. Şöyle ki:
-Geçmiş günahlarının tümünü bağışlar.
-Kalan ömrünün temiz geçmesini temin eder.
-Büyük huzura çıkılan kıyamet gününün susuzluğundan da onu emin kılar.
”;


Resuhullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’e sorarlar:
“Ya Resulullah Recep ayının tümünü oruçlu geçirmeye gücüm yetmez.
O halde, ilkinden bir gün, ortasından bir gün, sonundan da bir gün tutarsın. Böyle ettiğinde ayın tümünü oruçlu geçirmiş olursun. Zira, yapılan iyilikler on misli sevap getirir“. (Gunyet’üt Talibin, Abdulkadir Geylani)


Recep ayı; gönüllerimizi adeta Ramazana hazırlamaya başladığımız günlerdir. Ramazandan en iyi derecede istifade edebilmek için; Recep ve Şaban aylarını en iyi derecede değerlendirmek gerekir. Tabii bunun yolu da Recep ve Şaban aylarında yapacağımız ibadetlerdir.


Hani evimize bir misafir geleceği zaman; günler öncesinde başlarız; hazırlıklara. Eğer gelecek misafir çok önemli birisi ise; bırakın temizliği tamirat boya badana yaparız. Öyle ya; ciddi bir misafir gelecek. Önemsediğimiz birisi. Misafirimizin gönlünü almamız çok önemli. Kılı kırk yarıp onu memnun etmeye çalışırız. Ben hep üç aylar başlayınca aklıma bu gelir. Üç ayların son diliminde hayatımıza on bir ayın sultanı Ramazan konuk olacaktır. Öyle bir ay ki; içinde ne yok. Bin aydan hayırlı Kadir Gecesi. Af ve mağfiret ayı. Ramazan-ı Şerif, öyle bir ay ki o ay da yapılacak ibadetlerin hazzı, muhabbeti bambaşka. Ramazan hürmet edilen ayların başında gelir.


 


İşte bizim Ramazan-ı Şerif’ten en iyi derecede istifade edebilmemiz için; ön hazırlıklarımızın çok iyi olması gerekir. Misafiri memnun etmek için yaptığımız evimizdeki boya-badana, temizlik işleri ne ise Recep ve Şaban aylarını en iyi şekilde değerlendirip kalbimizi, gönlümüzü Ramazan’da Allah’ı misafir etmeye hazırlamak odur.


O zaman gelin; sizlerle bir anlaşma yapalım. Ramazan-ı Şerif’den en iyi derecede istifade edebilmemiz için Recep ve Şaban aylarını iyi değerlendirmemiz konusunda birbirimize dua edelim.


“Allahım! Recep’i ve Şâban’ı hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl, bizi Ramazan’a ulaştır”


Dr. Ali Bestami Kepekçi 12/07/2008


 


 

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

172 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi