24 Temmuz 2024 Çarşamba

YILDIZLAR PARLAMAYA BAŞLADI

 


 


Son yıllarda hemen hemen her tv kanalının yer verdiği yarışma programları topluma birer birer toplum kurbanı üretmeye devam ediyorlar. Öyle ki kimler geldi kimler geçti. Bakınız bir gazete haberi :


“…ilk popstar ikincisi Firdevs. Genç kadın, kısa süreli bir şöhretin peşinden … şimdi pavyonlarda şarkı söylüyor. Üstelik sahne aldığı gecelerde gecelik 150 ytl’ye.”


Abidinler, Firdevsler, Bayhanlar; Armağanlar…. Kısa sürede şöhret oldular; daha doğrusu olduklarını zannettiler. Ve şimdi bu gençlerimizin hepsi de bir toplum kurbanı. Kimisi psikolojik sorunlar yaşıyor; kimisi ailesinin desteği ile zor ayakta duruyor.


Adeta her gün bir kurban daha topluma sunulurken; bir Mısır atasözünde olduğu gibi “karanlığa küfretmektense bir mum yak” misali Meltem Tv bir ilke imza attı. Star değil; yıldız aramaya başlandı. Evet bir kere yarışmanın ismi bile, kültürümüzü, örfümüzü yansıtacak bir şekilde belirlenmiş. Star değil yıldız. Hem de ne yıldızı: İlahilerin yıldızı.


Meltem TV `de Cuma akşamı başlayan İlahilerin yıldızı yarışmasının finallerinin ilk gecesinde 29 yarışmacı çeşitli makamlardan ilahileri icra ederek; eserlerini jürinin ve biz vatandaşların beğenisine sundular. Adeta hepimizi ekran başında cûşa getirdiler.


Her ne kadar program yapımcıları diğer yarışmalarla ile kıyaslanmak istemediklerini söyleseler de; ben kıyaslıyor ve de diyorum ki; fikrinize, gönlünüze, emeğinize sağlık.


Hele programın jürilerine ne demeli.


 


Yıllarca birçok insanın eğitilmesine katkıda bulunmuş Eğitimci-Yazar Ali Gedik Bey. Bir eğitimci olmasından olacak ki; farklı bir jürilik örneği ortaya koyup; hep teşvik edici yönü ile; sanırım tüm yarışmacıların ve izleyicilerin gönlünde taht kurdu.


 


Amir Ateş Bey. Zamanının en değerli Üstatlarından, başta H.H Hasan Akkuş, Kemâl BATANAY, Sabahattin VOLKAN, Haul CAN, Saadettin KAYNAK gibi büyüklerden feyz almanın gayreti içinde olmuş bir bestekarımız olan Sayın Ateş; 1959 yılından beri musikimizin san’at, dini, halk müziği ve saz eserleri gibi dallarında pek çok denemeler yaparak bugüne değin 700-800 civarında eser vücuda getirmiştir. Bu eserlerinden en önemlilerinden biri de bu akşam, ilk programda Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in isteği üzerine canlı yayında seslendirdiği; “Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın” dır. Adeta hepimizi mest ederek; geceye farklı bir renk katan Amir Ateş Bey sanırım ilerleyen programlarda da bizleri çok kere mest edecek.


 


Son jüri Yahya Soyyiğit. Sufi müziğinin son yıllardaki güzel yüzlerinden olarak dimağlarda yer alacak gerçek bir yorumcu. Piyasada olan bir çok kaseti ve cd.si olan hepimizin yakından tanıdığı bir sanatçı.


 


İşte bu gece toplum kurbanları değil; toplumun yıldızları kendilerini göstermeye başladılar. Starlar kaymaya değil; yıldızlar parlamaya başladı. Önlerinde Ali Gedik gibi; Amir Ateş gibi; Yahya Soyyiğit gibi hayatlarının her karesini örnek alabilecekleri jürileri ve de hocaları ile hayırlı bir yola girdiler. Hem bizlere güzel bir geçe geçir dittiler, hem de aralarında kıyasıya bir yarışmaya başladılar. Gerçekten smsle oy verecek seyircilerin de işi oldukça zor. Bakalım 3969’a gönderilen smslerle birincinin belli olacağı yarışmada ipi kim göğüsleyecek. Hadi hayırlısı.


 


Dr. Ali Bestami Kepekçi    

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi