24 Temmuz 2024 Çarşamba

Sen ey genç, özlediğim, beklediğim emelsin…

Haydar Baş Hoca bir sanatçı idi. Hayatı boyunca birçok eser ortaya koyarak, aramızdan ayrıldı. Bu eserlerin ve çalışmalarının hangisine baksanız merkezinde hep insan vardı. Belki çok ciddi tezler, fikirler, modeller, projeler ortaya koydu, ama aslında hepsinin özünde insan vardı. Hep “Önce insan” dedi. Çevresindeki 7’den 70’e herkes ile bire bir ilgilenirdi. Muhatabı kim olursa olsun, makamı, mevkisi, yaşı, mesleği ne olursa olsun, “ben bu kişide vatan sevgisini, millet sevgisini, Atatürk sevgisini, Ehl-i Beyt sevgisini, Peygamber sevgisini, Allah sevgisini nasıl artırabilirim” kısacası insan olma yolunda nasıl mesafe kat ettirebilirim bunu düşünürdü. Parti mitinglerinde ve toplantılarında yaptığı da buydu, konferanslarda, seminerlerde, televizyon sohbetlerinde, hatta özel ortamlarda kadrosu ile dostları ile sohbetlerinde de yaptığı buydu. “İnsan olmak”

Tüm sanatçılar, eserlerinin sergilenmesinden çok memnun olurlar. Mesela bir ressam eserlerinin sergilediği bir sergide ne kadar mutlu olur değil mi? Haydar Baş Hocam da büyük bir itina ile yetiştirdiği kadrosunu toplumla buluşturmaktan çok zevk alırdı. Türkiye genelinde yapılan, katıldığı programların tamamında programın büyük bir kısmını kadrosuna ayırırdı. Hep onları konuştururdu. Ve tüm konuşmalarında kadrosuna dikkat çekerdi.

Gerçekten de Haydar Baş Hoca, zor olanı başarmıştı. Türkiye’nin herhangi bir iline gidin, BTP üyesi bir teşkilat mensubu ile görüşün. Bu kişi, ister Gençlik teşkilatından olsun, ister Kadın teşkilattan olsun, isterse partili bir üye olsun. Hepsinde bir “Haydar Baş” görürsünüz. Hepsinin de ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılara, sorunlara yetmedi, bunların çözümlerine vukufiyeti karşısında hayretler içerisinde kalırsınız.

Mesela bir örnek, Meltem TV’de yayınlanan “Konuşuyorum” , Mesaj TV’de yayınlanan “Genç Yorum”, Kadırga TV’de yayınlanan “Genç Fikir” programlarına bakın. Sosyal medya platformlarından bu programlarla ilgili videolara ulaşabilirsiniz. Bu programa katılanların özelliği, Haydar Baş Hocanın tezgâhında yetişmiş gençler. Ben çok kere izledim. Vallahi, billahi bu gençlerin ülke meselelerine vukufiyet derecesi, şu anki yöneticilerimizden çok üst düzeydedir. İzleyin, görün.  

14 Nisan 2020’de bu büyük sanatçıyı, Hocamı Hakk’a uğurladık. Hocam belki bedenen aramızdan ayrıldı ama bu gençler ve niceleri gibi Milletimizin gönlünde binlerce Haydar Baş olarak yeniden doğdu.  

Ve 22 Nisan 2020. Online olarak gerçekleşen BTP MYK Toplantısı. Bu toplantıya katılan ya da katılamayan her BTP’li bir Haydar Baş idi. Ve içlerinden bir “Haydar Baş” yeni Genel Başkan olarak seçildi:

Av. Hüseyin BAŞ.

Hüseyin Baş, mevcut parti teşkilatında BTP Genel başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta idi. Türkiye’nin birçok ilinde Sosyal Medya üzerinden Haydar Baş Hocamıza olan sevgi ve ilgilerini ifade eden kişilerle Hocamızın buluştuğu muhteşem sosyal medya programları yapılmıştı. Bu programları bizzat organize eden kişi Hüseyin Baş’tır.

Partinin ve Hocamın fikirlerinin tabana yayılması ile ilgili birçok projeye önderlik yapan kişi Hüseyin Baş’tır.

Katıldığım ortak toplantılarda, olaylara yaklaşımı ile kuşatıcı ve birleştirici kişiliği ile çözüm merkezli konuşmaları ile adaleti ile hep dikkatleri çekmiş kişi Hüseyin Baş’tır.

Hocamın özellikle son yıllarda verdiği Hukuk mücadelesinde bizzat yanında yer alan, önderlik eden kişi Hüseyin Baş’tır.

Hocamın dizi dibinde birçok programda bizzat konuşmacı olarak Ona eşlik eden kişi Hüseyin Baş’tır.

Katıldığı televizyon programlarında yaptığı konuşmalarda Haydar Baş Hocamın fikir ve projelerine ne kadar vakıf olduğunu ortaya koyan kişi Hüseyin Baş’tır.

Hocamın yetiştirdiği insanlardan, Onu en iyi anlayanlardan birisi Hüseyin Baş’tır.

7’den 77’ye BTP camiasının gönülden bir sevgi duyduğu kişi Hüseyin Baş’tır. Etkileyici bir hitabet kabiliyetine sahip olan Hüseyin Baş, aynı zamanda ülke ve dünya meseleleri ile ilgili yaptığı isabetli yorumlarla her zaman dikkat çekmiş, ön plana çıkmış bir kişidir.

Benim şahsi inancım o ki; Hocamın yıllar önce kaleme aldığı şiirde belirttiği

“Sen ey genç, özlediğim, beklediğim emelsin,

Bu çökük harabeyi yükseltecek tek elsin.” dediği gençtir, Hüseyin Baş.

Sayın Genel Başkana devraldığı bayrağı ileri taşıma yolunda muvaffakiyetler diliyorum. Yolu ve bahtı açık olsun.

Dr. Öğr. Üyesi Ali Bestami Kepekçi       – 26 Nisan 2020

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi