18 Temmuz 2024 Perşembe

Sosyal medya kullanımı ruh sağlığına ışık tutuyor

Deakin Üniversitesi araştırmacıları farklı bir çalışmaya imza atmışlar. Babaların çocuklarının doğum dönemlerindeki sosyal paylaşımlarını irdelemişler. Vardıkları sonuç, paylaşımlar kişinin psikolojik durumu hakkında ciddi ipuçları veriyor. Sonuçlar JMIR Pediatri ve Parenting derigisinde yayınlandı.

Her beş babadan biri perinatal dönemde, yani çocuklarının doğumundan önceki ve sonraki dönemde kaygı yaşıyorlar. Her on kişiden biri depresyon yaşıyor. Ama ne var ki; doğum öncesi dönemde babaların ruh sağlığına verilen destekler sınırlıdır. Bu durum hep perde arkasında kalmış bir halk sağlığı sorunu.

Bu alandaki araştırmalar da sınırlıdır. Çok az araştırmacı babalara odaklanıyor. Araştırma yapmak için babalara ulaşma zorluğu ve yeni aile taahhütleri arasında babaların zaman ayıramaması bu konudaki araştırmaların yetersiz olmasının en büyük sebebi.

Bu sorunu çözmek için araştırmacılar; farklı bir analiz yöntemi denemişler. Babaların karşılaştığı sorunları ve ne tür destek istediklerini daha iyi anlamak için sosyal medya üzerinden baba ve baba adaylarının paylaşımlarını irdelemişler; katılımcıların online formlar doldurmasını istemişler. Binlerce gönderi analiz edilmiş.

Sosyal medya paylaşımları analiz edilirken katı etik protokollerine uyulmuş, kişierin özel bilgileri saklı tutulmuş. Genellikle bireysel kişilerin verilerine bakma yerine daha üst düzey özet veriler irdelenmiş. Bu bilgileri analiz etmek için de yapay zekalar kullanılmış. Yani araştırmacılar, bireysel profilleri tanımlayabilecek verileri hiçbir şekilde görmemişler.

Sonuçlara göre; babalar genellikle hamilelik duyuruları ve babalık bağı gibi etkinlikler gibi kilometre taşları hakkında paylaşımlarda bulunuyorlar. Ancak çoğu kullanıcının ve gönderilerin konusunun mücadeleler, bütçe ve uyku problemleri gibi babalığın zorlukları olduğu dikkat çekiyor.

Babaların verdiği yanıtların içeriğine, ne kadar hızlı yanıt verdiklerine, kaç yanıt aldıklarına ve yanıtların ne kadar ayrıntılı olduğu incelenmiş.

Erkeklerin birbirleriyle bilgi desteğini paylaşmayı tercih etme eğiliminde oldukları, bir sorunu çözmek için özel tavsiyeleri veya bilgileri sosyal medyada paylaştıkları görülüyor.

Araştırmacılar, bir kullanıcının gönderi geçmişinin, doğum sonrası depresyon hakkında önceden uyarı verebileceğini tespit etmişler. Yapay zeka algoritmasının doğum öncesi paylaşım alışkanlıklarına dayalı olarak, hangi babaların doğum sonrası depresyonu yansıtan dil kullanacağını %70’e yakın bir doğrulukla tahmin edebildiği tespit edilmiş.

“Sosyal katılım üzerindeki etki, depresyonun önemli bir belirtisidir. Bu, babaların paylaşım davranışları aracılığıyla çevrimiçi olarak ifade edilebilir.”

Daha sağlıklı bir toplum için, anne-bebek sağlığının yanında baba sağlığı da önemsenmelidir. Aile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Kendi kendi ile barışık bireylerin oluşturduğu aileler, dolayısıyla toplum daha sağlıklı olacaktır.   

 

Kaynak:

Teague, S. J., & Shatte, A. B. (2018). Exploring the transition to fatherhood: feasibility study using social media and machine learning. JMIR pediatrics and parenting1(2), e12371.

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi