18 Temmuz 2024 Perşembe

İkinci bir hatırlatma dozu ne kadar gerekli?

Son sıralarda bize sorulan en önemli soru; “İkinci hatırlatma dozu olacak mıyız?”

COVID-19 Omicron varyantlarına karşı ikinci bir mRNA güçlendiricinin etkinliği son günlerde en çok merak edilen konulardan birisi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinde (CDC) yapılan bir araştırmada, ikinci bir güçlendirici aşının yaygın Omicron BA.1 ve BA.2/BA.2.12.1 türevlerine karşı etkinliği önemli ölçüde iyileştirdiğini buldu.

İlk güçlendirici ile, bu varyantlara karşı aşı etkinliği yalnızca yüzde 68 idi (önceki varyantlara göre daha düşük) ve altı ay sonra yüzde 52’ye düştü. İkinci aşı ile bu varyantlara karşı etkinlik ilk altı ayda yüzde 80’e çıktı. Altı ay sonra etkinlik için veriler henüz mevcut değildir.

Çalışma, ikinci güçlendiricinin COVID Omicron BA.1 ve BA.2/BA.2.12.1 ile ilgili hastaneye yatışları ve acil servis ziyaretlerini azaltmadaki etkinliğini inceledi ve aşının hem hastaneye yatışlara hem de acil servis ziyaretlerine karşı korumalı olduğunu buldu.

Bu çalışmanın bulguları çok önemli. Çünkü birçok insanın sorduğu sorular cevap buluyor:

Hatırlatma dozu aşıyı yaptırmalı mıyım?

Veriler açıkça gösteriyor ki; ikinci aşı aşının bu varyantlara karşı etkinliğini önemli ölçüde artırıyor. Çalışmayı yapan bilim insanları; “sonbahara girerken, virüsler tipik olarak başladığında, ikinci bir destek için uygun olan kişileri proaktif olmaya teşvik etmek ve daha fazla koruma sağlayacağı için bir tane almayı şiddetle düşünmek istiyoruz. Böylece COVID-19 ile ilgili acil servis ziyaretleri ve hastaneye yatış ihtiyacını azaltacaktır.” diyorlar.

İkinci bir hatırlatma dozu ne kadar gerekli?

İkinci bir güçlendirici (aşının dördüncü aşısı) için mevcut CDC önerileri, 50 yaş ve üstü kişiler ile 12 yaş ve üstü orta veya ciddi derecede bağışıklığı baskılanmış kişiler içindir.

 

Kaynak:

www.cdc.gov

 

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi