23 Temmuz 2024 Salı

Mide Gribi (Üşütmesi) – Norovirüs

norovirüs

Mide gribinin (mide üşütmesi) ya da gastroenteritin en yaygın nedeni Norovirüstür. Ve genellikle önlenmesi zordur.

En yaygın semptomları mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı ve bazen düşük dereceli ateşi içerir.

İnsanlara norovirüs, kontamine gıdalar, kontamine su ve gıda hazırlayan ve işleyen enfekte kişiler yoluyla ve ayrıca kişiden kişiye yayılma yoluyla bulaşır. Restoranlar, okullar, bakım evleri ve diğer halka açık yerlerde yaygındır. İnsanların birbirine daha yakın olmasıyla ilgili, birebir iletişim fırsatının olduğu yerler en sık bulaşma alanlarıdır.

Norovirüs tipik olarak Aralık ve Nisan ayları arasında zirve yapar.

 

Oldukça bulaşıcı olan Norovirüsten korunmak için neler yapabiliriz?   

  1. Ellerinizi yıkayın

Norovirüsü önlemenin belki de en iyi yolu sık sık el yıkamaktır. Sabunla iyice köpürtün ve en az 20 saniye yıkayın.

Mümkünse yakın zamanda kusan veya ishal olan kişilerle temastan kaçının. Hasta bir kişiye maruz kalırsanız, hemen ellerinizi yıkayın. Norovirüslü birine bakıyorsanız, onunla her temas kurduğunuzda ellerinizi yıkayın.

El dezenfektanı, el yıkamaya ek olarak yardımcı olabilir, ancak yerine geçmez.

  1. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun

Bu virüsü kapmak için, temelde onu yutmanız gerekir. Bu, yüzünüze bilinçli olarak dokunmaktan kaçınmanız gerektiği anlamına gelir. Virüs bulaşmış bir şeye dokunduysanız, ellerinizi yıkamadan önce ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunmanız, virüsün vücudunuza girmesini kolaylaştırır.

  1. Çevrenize dikkat edin

Kötü güvenlik uygulamaları olan yani, yiyeceklerin uygun şekilde kullanılmadığı bir restoranda yemek yemeyin ya da paket yemek almayın. Örneğin, insanlar eldivensiz doğrudan yemeğe dokunuyorlarsa bu restoranı tercih etmeyin.

  1. Evde gıda güvenliğini uygulayın

Norovirüs yutulduğunda yayıldığı için mutfak hiyeni özellikle önemlidir. Yemek hazırlarken ellerinizi sık sık yıkayın. Özellikle de başkalarına herhangi bir şey servis etmeden önce. Ayrıca, semptomlarınız varsa veya hasta olduğunuzu biliyorsanız, mutfaktan uzak durun ve virüsü başkalarına yaymaktan kaçının.

  1. Uygun temizleme yöntemlerini kullanın

Norovirüs bulaşmış birinin semptom geliştirmesinin birkaç gün sürebileceğini belirtiyor. Bu, onu her zaman evinizden uzak tutamayacağınız anlamına gelir ve norovirüs, evinize girdikten sonra kontrol altına almak zordur.

 

Yine de, sık kullanılan yüzeyleri temizlemek çok önemlidir. Bu virüsün yayılmasını önler. Örneğin, kapı kolları ve tezgahlar gibi yaygın olarak dokunulan yüzeyleri fırçalayarak temizleyin.

Unutmayın! Ana bulaşma kaynakları kontamine gıdalar ve kişiden kişiye temastır. Bu, bir kapı kolunu silmenin en iyi önleme ipucunuz kadar etkili olmayacağı anlamına gelir. Yani şüpheli yüzeylere temastan sonra ellerinizi yıkayın.

Norovirüs antibiyotiklerle tedavi edilemez. Bu nedenle yakalarsanız bekleyin ve dinlenin. Susuz kalmamak için bol su için, ellerinizi sık sık yıkayın ve virüsün yayılmasını önlemek için başkalarıyla temastan kaçının.

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi