18 Temmuz 2024 Perşembe

Oruçla?

Bir çoğumuz için Ramazanla; hatta bazılarımız için üç ayların başlamasıyla birlikte gündemimizde birinci sıraya oturan oruç ibadeti, hayatı anlamak adına; insanlığı farklı bir düşünce ufkuna taşımaktadır. Belirtilen bir zaman aralığında yemekten, içmekten ve nefsi münasebetlerden uzak kalarak, açlık ve yokluk çekenleri bir nebze olsun anlamak için tarihi bir fırsattır, oruç. Hep deriz ya; ?tok acın halinde anlamaz?. Bu hali yaşamak için oruçtan daha iyi fırsat olur mu? Özellikle, uzun ve sıcak günlerin denk geldiği Ramazanlarda ?Allah kimseyi açlıkla terbiye etmesin? diye dua ederiz. Bu dua bir nebze olsun açın hali ile hâllendiğimizdendir herhalde.

Peygamberimiz (sav) şöyle buyurur: ?Eğer gönlündeki huzursuzluğu hafifletmek istiyorsan, Ramazan ayında ve her ayın üç günü oruç tut.?

Hz. Ali (ra) da şöyle buyurur: ?Her ayın ilk ve son perşembesi ve ortasındaki çarşamba günlerinden oluşan üç günlük orucu ile Ramazan ayında tutulan oruç gönüllerin perişanlık duygusunu ve vesveselerini yok eder.?

Oruç beden sağlığı için en güzel bir ilâç, maddî ve manevî bir perhizdir. İnsan nefsi yeme içme hususunda keyfi olarak hareket ettikçe vücuduna, sağlığına zarar verir. Ramazan?da oruç sayesinde insan perhize alışır.

Oruçlu insanda uyarılan salgılar azalır. Mide, bağırsak sistemi istirahate çekilir. Yani bir ay süresince bu sistem kendini yeniler ve organize eder. Bu sayede vücut fazladan biriken yağları eritir, zindeleşir. Bu suretle 11 ay zarfında vücutta depo edilen zararlı yağlar erimiş olur. Bu ise çağımızda herkese tavsiye edilen en mühim sağlık kuralıdır. Çünkü şişmanlık şeker hastalığı, damar sertliği, kalb hastalığı, tansiyon yüksekliği ve buna bağlı pek çok hastalığa müsait bir zemin hazırlar. Demek oluyor ki oruç, bütün bu dertlerden insanı koruyucu bir etki yapar.

Oruç tutma döneminde metabolizmanın değişen durumu nedeniyle,
kolesterol,
trigliserit,
kan şekeri ve
kan basıncı?tansiyon değerleri düşer.
Ama bu değerlerde kalıcı düzelme ancak kaybedilen ağırlıkta sabit kalmakla sağlanabilir.

Düzenli yeme alışkanlığı sağlanır. Sürekli yeme alışkanlığından kaynaklanan obezite(şişmanlık) hastası olanların vücutları dinlenir ve yeme alışkanlıklarını düzenlemeleri için bir fırsat doğar.
Ne büyük bir nimet değil mi? Ne mutlu oruç tutanlara !

Dr. Ali Bestami Kepekçi

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi