24 Temmuz 2024 Çarşamba

Şekerleme yapmak yaratıcı düşünceyi geliştirir

Fransa Sorbonne Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, uyku tekniği ile ilgili yaptıkları bir çalışmanın sonuçlarını Science Advances dergisinde yayınlanan bir makale ile açıkladılar.

Önceki araştırmalar, REM uykusuna ve derin uykuya ek olarak, çoğu insanın N1 olarak bilinen bir tür uyku yaşadığını göstermiştir.  N1, tamamen uyanık ve tam uyku arasındaki kısa aralıktır, bir tür alacakaranlık kuşağı ya da halk arasındaki ifade ile şekerleme diyebiliriz. Araştırmacılar bu aralıktaki uyku üzerine bir çalışma planladılar.

Fırsat verildiğinde uykuya dalmakta çok az zorluk çekeceklerini ifade eden, rahat uykuya dalabildiklerini ifade eden 103 sağlıklı insanı bu çalışmaya dahil ettiler.

Gönüllülerin her birine sekiz sayı dizisi verildi ve ardından dizideki bir sonrakini bulmak için iki matematik ilkesini uygulamaları istendi. Gönüllülere bir sonraki sayıyı bulmanın çok daha kolay başka bir yolu olduğu söylenmedi. Her zaman dizideki ikinci sayı ile aynıydı. Gönüllülerden daha sonra, eğer uyurlarsa düşecek ve onları uyandıracak bir fincan tutarken kısa bir şekerleme yapmaları istendi. Gönüllülerin her birine, gerçekten uykuya dalıp uyumadıklarını belirlemek için beyin dalgalarını ölçen elektrotlar takıldı. Şekerlemeden sonra gönüllülerden aynı tip sıralama problemini tekrar çözmeleri istendi.

Sıralama problemine ikinci kez gittikten sonra, araştırmacılar, N1’e girip çıkanların sayı problemini çözmenin gizli yolunu belirleme olasılığının daha yüksek olduğunu buldular.

Şekerleme yapan, kısa süre uyuyan kişilerin %83’ü sayı problemini çözerken, bu oran şekerleme dönemi yaşamayan, uyumayan grupta %30’larda kaldı.

Araştırmacılar, yaratıcı düşünmeyi içeren gizli çözümü bulduklarından beri, insanların kendi N1 uykularını bölerek yaratıcılıklarını geliştirebileceklerini öne sürüyorlar.

Şekerlemeler genel olarak özellikle akşam uyku düzenini bozduğu için çok önerilen bir şey değildir. Belli durumlarda önerilebilir. Mesela, gece uyku uyuyamamış birisinin dikkat gerektiren işleri yapmadan önce şekerleme yapması, biraz kestirmesi önerilir.

Ama buradan herkes her zaman günde 1 saat gündüz ara uyku uyumalıdır çıkarımı yapmak yanlıştır.

Science Advances dergisinde yayınlanan “Sleep technique improves creative thinking (=Uyku tekniği yaratıcı düşünceyi geliştirir) isimli çalışmada şekerleme uykularının yaratıcı, problem çözücü düşünceyi geliştirdiği gösterilmiştir.

Çalışmada tarif edilen N1 dönemini içeren bu uykuya dalınca elinde tuttuğun eşyanın düştüğünde sesinden uyanacak kadar kısa ve yüzeysel bir uykudur.

Kaynak:

Célia Lacaux et al, Sleep onset is a creative sweet spot, Science Advances (2021). DOI: 10.1126/sciadv.abj5866

Benzer Yazılar
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi