18 Temmuz 2024 Perşembe

Güçlendirici doz aşılanma omicron’a karşı daha düşük olan antikor seviyelerini yükseltiyor

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar, omicron COVID-19 varyantının aşılama tarafından oluşturulan bağışıklık tepkileri üzerindeki etkisini analiz ettiler.

Daha önce yapılan çalışmalarda iki doz Oxford-AstraZeneca veya Pfizer-BioNTech aşısı ve canlı bir virüs izolatı almış kişilerden alınan kan örnekleri incelendiğinde, antikorların virüsü nötralize edici etkilerinde ciddi bir düşüş olduğu gösterilmiş idi. Bilindiği gibi, COVID-19’a karşı aşılamaya veya enfeksiyona verilen yanıtlar sonrasında vücutta üretilen nötralize edici antikorlar, virüslere karşı bizim koruyucularımız.

Araştırmacılar çalışmalarının baskı öncesi ön sonuçlarını MedRxiv.com’da yayınladılar. Bu sonuçlara göre, omicron varyantı aşılanmış kişiler de dahil olmak üzere enfeksiyon dalgası yaratma potansiyeline sahip. Ancak araştırmacıların tespitlerine göre, omicron varyantı ile daha ağır bir enfeksiyona oluştuğuna, aşılanmış popülasyonlarda hastalık görülme oranlarının arttığına, hastaneye yatışlar veya ölümlerde artış olduğuna dair bir veri bulunamamış.

Araştırmanın sonuçları, son günlerde yapılan diğer çalışmalarda da görüldüğü gibi, bu aşıların iki dozunun, deltaya kıyasla omicron varyantı nedeniyle semptomatik hastalığa karşı etkinliğinin azaldığı gösterilmiş. Ve aynı çalışmada bu etkililiğin üçüncü doz güçlendirici aşı olanlarda daha da üst düzeylere çıkarılabileceği ifade ediliyor.

Aşılanan popülasyonlar arasında virüsten kaynaklanan ciddi hastalık veya ölüm riskinin arttığına dair bir kanıt bulunmamakla birlikte, daha fazla vaka sayısının ortaya çıkacağı ve sağlık sistemlerine önemli bir yük getireceği aşikar.

Gelişen her virüs varyantı ile virüsün daha sonraki günlerde muhtemel olarak geliştirebileceği varyantları önceden tahmin edip tüm varyantlara etkili olabilecek bir aşı geliştirmek bilim insanlarının bugünlerde ana gündemi. Varyantların detaylı analizleri, bu noktada bilim insanlarının elini her geçen gün güçlendiriyor. Bir yandan da virüsün önceden ön görülemeyen varyantlar da geliştirebileceğinin bilinmesi bu aşı çalışmalarının en büyük zorluğu.

Üçüncü doz ile antikor konsantrasyonlarını önemli ölçüde arttırdığı artık birçok çalışma ile gösterildi. Dolayısıyla üç aşılı olmak, omicron varyantına karşı daha iyi bir koruma sağlamaktadır.

Pandemide sağlıklı yaşam için hastalıktan korunmak en büyük amacımız. Bu noktada elimizdeki tek silah olan aşılanmayı yaygınlaştırmak ve COVID-19 korunma tedbirlerine uymak (temizlik – maske – mesafe) tek çaremiz.

Kaynak:

  1. medicalxpress.com
  2. MedRxiv.com
  3. Reduced neutralisation of SARS-COV-2 Omicron-B.1.1.529 variant by post-immunisation serum. DOI: 10.1101/2021.12.10.21267534
Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi