23 Temmuz 2024 Salı

Beynin Ödül Sistemi Toplumsal İşbirliğini Destekleyecek Şekilde Çalışıyor

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi ve Zürih Üniversitesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen bir araştırma, insanların başkalarını mutlu etmek için çabaladıklarında beyinlerinin ödül sisteminin aktif olduğunu gösteriyor. Alexander Soutschek ve ekibi tarafından yürütülen çalışma, insanların karşılıklı fayda sağlayacak kararlar almalarının arkasındaki nöral mekanizmaları anlamak amacıyla gerçekleştirildi.

Araştırmaya katılan insanlar, dört saat boyunca oruç tuttuktan sonra çeşitli görevleri tamamladılar. Katılımcılar, önce yiyecek tercihlerini belirlediler ve daha sonra başkalarının tercihlerini gözlemlediler. Daha sonra, hem kendi tercihlerine hem de başkalarının tercihlerine uygun şekilde yiyecek atadıkları bir görevi tamamladılar.

Araştırmacılar, insanların başkalarının tercihlerini öğrendiklerini ve yalnızca kendilerine fayda sağlayan kararlar değil, karşılıklı yarar sağlayan kararlar almak için bunları kendi tercihleriyle bütünleştirdiklerini keşfettiler.

Görüntüleme tekniği ve karmaşık analizler, katılımcıların hem kendi tercihlerini hem de başkalarının tercihlerini takip ederken beyinlerindeki ödül sistemlerinin aktif olduğunu gösterdi. Bu, insanların karşılıklı fayda sağlayacak kararlar alırken beyinlerinde ödülle ilişkili bölgelerin aktive olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar, bu bulguların insan davranışını anlama ve toplumsal ilişkilerin dinamiklerini çözme konusunda önemli bir adım olduğunu belirtiyorlar. İnsanların sadece kendi çıkarlarını değil, başkalarının da mutluluğunu göz önünde bulundurarak kararlar aldıklarını gösteren bu çalışma, toplumda daha fazla işbirliği ve dayanışma sağlamak adına önemli bir katkı sunmaktadır.

Toplumsal Barış Ne Demektir?

Toplumsal yaşamı iç çatışmalardan uzak sürdürmenin bir yoludur. Toplumun ulusal ve uluslararası çeşitli kesimleri arasındaki anlaşmazlıklar ve toplumsal gerilimlerden kaynaklanabilecek anlaşmazlık ve çatışmalara barışçıl çözümler sunan sosyal politikanın amaçlarından biridir.

Kaynak: Soutschek, A., Burke, C. J., Kang, P., Wieland, N., Netzer, N., & Tobler, P. N. Neural reward representations enable utilitarian welfare maximization. The Journal of neuroscience: the official journal of the Society for Neuroscience, e2376232024. DOI: 10.1523/JNEUROSCI.2376-23.2024

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi