23 Temmuz 2024 Salı

Meyve, sebze tüketimi ve egzersiz mutluluğu artırıyor

Birleşik Krallıkta, Kent Üniversitesi ve Reading Üniversitesi tarafından yürütülen yeni araştırmada meyve, sebze tüketiminin ve egzersizin mutluluk düzeylerini artırabileceği gösterildi.

Çalışma, Journal of Happiness Studies dergisinde Lifestyle and Life Satisfaction: The Role of Delayed Gratifcation (Yaşam Tarzı ve Yaşam Memnuniyeti: Gecikmiş Tatmin Rolü) başlığı ile 2 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.

Çalışma 2009 yılında başlayan Birleşik Krallık Toplumu Anlama Verilerini kullanılarak yapılmış. Ankette zaman içinde İngiltere’de 40.000 haneden oluşan bir örneklem grubu var. Yaşam tarzıyla ilgili soruların sorulduğu kişi sayısı 14.159 (5926 erkek ve 8233 kadın).

Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının mutluluk düzeyini etkilediği birçok çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmadaki yeni bulgular, yaşam tarzından ile yaşam memnuniyeti arasındaki nedensellik ilişkileri olduğunu göstermektedir.

Çalışmalarda, insanları mutlu eden şeyin daha çok meyve ve sebze tüketimi ve egzersiz olduğu gösterildi.

Bulgular, bireylerin hazzı erteleme ve kendi kendini kontrol etme becerisinin, yaşam tarzı kararlarını etkilemede önemli bir rol oynadığını ve bunun da refah üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Araştırma ayrıca erkeklerin daha fazla egzersiz yaptığını ve kadınların daha fazla meyve ve sebze yediğini gösteriyor.

Yaşam tarzı hastalıklarının dünya çapında hastalık ve ölümlerin önde gelen nedeni olduğu bilinmektedir. Yüksek obezite oranlarından birine sahip olan toplumumuzda bu bulguların halk sağlığı politikası için önemli etkileri olabilir.

İyi bir yaşam tarzı planlamak bizi sadece daha sağlıklı kılmakla kalmıyor, aynı zamanda daha mutlu ediyorsa, “o zaman bu açık bir kazançtır” diyebiliriz.

Kaynak:

Gschwandtner, A., Jewell, S., & Kambhampati, U. S. (2021). Lifestyle and life satisfaction: the role of delayed gratification. Journal of Happiness Studies, 1-30.

Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi